سنا برای محکومیت ترامپ کافی است؟

اگر آقای ترامپ در مجلس نمایندگان استیضاح شود که به نظر می‌آید این اتفاق خواهد افتاد، او باز هم باید در جلسه مجلس سنا مقابل نمایندگان پاسخگو باشد.

بعید است که این اتفاق در هفت روزی بیفتد که به پایان دوره ریاست جمهوری او باقی مانده است.

دو سوم آرای سنا لازم است که او محکوم شود. در حال حاضر مجلس سنا نصف نصف میان دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تقسیم شده و اگر همه دمکرات‌ها هم به محکومیت او رای دهند، هنوز ۱۷ رای دیگر جمهوری‌خواهان را لازم دارند.

 • آنچه در جریان است …

  مجلس نمایندگان آمریکا در پایان رای‌گیری برای استیضاح آقای ترامپ است. به زودی سخنرانی نمایندگان در موافقت و مخالفت با استیضاح تمام می‌شود و رای نهایی تا حدود یک ساعت دیگر مشخص خواهد شد.

  آقای ترامپ متهم است که طرفدارانش را در حمله به ساختمان کنگره تحریک کرده است.

  هفت روز بیشتر به پایان ریاست جمهوری آقای ترامپ باقی نمانده اما در صورتی که استیضاح رای بیاورد، مجلس سنا هم بعد از پایان ریاست جمهوری او ممکن است جلسه‌ای را برگزار کند که منجر به تشخیص عدم صلاحیت او برای شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری شود.

  • دمکرات‌ها از اعضای حزب جمهوری‌خواه خواسته‌اند که نشان دهند “در کدام سوی تاریخ ایستاده‌اند”. جمهوری‌خواهان هم دمکرات‌ها را متهم می‌کنند که در خشونت‌های تظاهرات مخالفان نژادپرستی چنین جدیتی نشان نداده‌اند.
  • براساس گزارش‌ها شش نماینده جمهوری‌خواه موافق استیضاح آقای ترامپ هستند از جمله دن نیوهاوس، نماینده جمهوری‌خواه کنگره از حوزه چهار واشنگتن.
  • کاخ سفید بیانیه‌ای صادر کرده و در آن به نقل از دونالد ترامپ از هواداران او خواسته که دست به “هیچ خشونتی” نزنند.

  دیشب برای اولین بار بعد از جنگ‌ داخلی آمریکا، نیروهای گارد ملی برای محافظت از خشونت احتمالی داخل ساختمان کنگره خوابیدند.