سخنگوی دولت ایران احتمال افزایش قیمت بنزین و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو و گندم را رد کرد. علی بهادری جهرمی در کنایه‌ای به دولت حسن روحانی گفت که دولت ابراهیم رئیسی”اهل خبرهای تلخ صبح جمعه‌ای نیست. چون دولت مردمی است؛ نه امنیتی.”

سخنگوی دولت روز سه‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد: “هیچ طرحی برای افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت نیست. ” او گفت خبرهای منتشر شده در باره افزایش قیمت بنزین مربوط به یک طرح آزمایشی پرداخت یارانه بنزین در دو جزیره کیش و قشم بوده است و ارتباطی با افزایش قیمت بنزین ندارد.

دولت قصد دارد تا برای تغییر سهمیه‌های بنزین با نرخ ۱۵۰۰ تومان، طرحی را به نام “بنزین برای همه” به صورت آزمایشی در جزایر قشم و کیش اجرا کند. بر اساس این طرح، ماهانه ۱۵ لیتر بنزین به تمامی دارندگان کارت ملی تعلق می‌گیرد. این در حالی است که در حال حاضر سهمیه ۶۰ لیتری بنزین به هر خودروی شخصی تعلق می‌گیرد. شنیده شدن خبر چنین برنامه‏ای، به نگرانی‌ها درباره احتمال افزایش بهای بنزین دامن زده است.

آقای جهرمی گفته دولت به دنبال توزیع “عادلانه‏‌تر یارانه بنزین است ” تا به گفته او حتی کسانی که خودرو ندارند هم یارانه سوخت بگیرند: “برخی از مردم چند خودرو داشتند و چند برابر افرادی که یک خودرو دارند از این یارانه استفاده می‌کردند. بنابراین برای اینکه یارانه بتواند توزیع عادلانه‌تری داشته باشد، طرح این است که بنزین یارانه‌ای به افراد اختصاص پیدا کند. اما تاکید می شود قیمت بنزین قرار نیست هیچ تغییری بکند. “

فریدون حسن‌وند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس هم به رسانه‌های ایران گفته “بحثی در دولت و مجلس به ویژه کمیسیون انرژی درباره افزایش قیمت بنزین صورت نگرفته است؛ لذا قطعا چیزی تحت عنوان افزایش سوخت به ویژه بنزین در بودجه ۱۴۰۱ دیده نخواهد شد. “

قرار است وزیر نفت، هفته آینده برای توضیح جزئیات طرح تغییر سهمیه‌‌های بنزین در مجلس حاضر شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس طرح دولت برای اجزای آزمایشی پرداخت یارانه در کیش و قشم را آزمایشی و “در حد ایده ” خوانده است.

فریدون حسن‌وند در گفت‌وگویی با تلویزیون ایران تاکید کرده که هنوز این طرح به مرحله آزمایش درنیامده است.

پیش از این حسین شمسیان، مجری این طرح در کیش سهمیه همگانی بنزین را ۲۰ لیتر عنوان کرده بود. با این حال جواد اوجی، وزیر نفت روز دوشنبه این سهمیه را ۱۵ لیتر عنوان کرد.

بر اساس طرح «بنزین برای همه» امکان فروش و واگذاری سهمیه‏ توسط شهروندان وجود خواهد داشت. همچنین حداقل سهمیه اختصاصی به هر خانوار ۶۰ لیتر است. به این ترتیب یک خانوار دو نفره که باید در مجموع ماهانه به ۳۰ لیتر بنزین سهمیه‏ای دسترسی داشته باشد، ۶۰ لیتر بنزین با نرخ ۱۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند. در حال حاضر هر خودروی شخصی از ماهانه ۶۰ لیتر و هر دستگاه موتورسیکلت هم از ۲۵ لیتر بنزین سهمیه‏ای برخوردار است.

در همین حال روزنامه همشهری در شماره روز سه شنبه خود بر اساس سخنان مسوولان دولتی نوشت که در این طرح به افراد فاقد خودرو در ازای هر لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومان پرداخت می‌شود. به نوشته این روزنامه پول به‌ حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد که رقم آن معادل نصف مبلغ یارانه نقدی است.

اولین بار خبر این طرح با انتشار نامه‌‌‌ای از محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهوری شنیده شد. در این نامه او خطاب به وزیر نفت، وزیر اقتصاد و دبیر شورای عالی مناطق آزاد نوشته بود که قرار است هیات دولت درباره اجرای این طرح در کل کشور، پس از اجرای آزمایشی تصمیم گیری کند.

بنزین

منبع تصویر، ISNA

در روزهای گذشته نیز مقامات دولت افزایش قیمت بنزین در سال جاری را تکذیب کرده بودند با این حال برخی از رسانه‌ها اعلام کرده بودند که وضعیت قیمت بنزین در سال آینده روشن نیست. با این حال رئیس کمیسیون انرژی مجلس اطمینان داده که دولت و مجلس در بودجه سال ۱۴۰۱ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارند.

هنوز هدف دولت و بهای بنزین غیرسهمیه‌‌ای در این طرح مشخص نیست.

علی بهادری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که دولت ابراهیم رئیسی “اهل خبرهای تلخ صبح جمعه‌ای نیست چون دولت مردمی است؛ نه امنیتی.”

این سخنان کنایه به حسن روحانی، رئیس جمهوری پیشین است که پس از اعتراضات آبان ۹۸ به افزایش قیمت بنزین، گفته بود از زمان اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین اطلاع نداشته است. آقای روحانی گفته بود که او “مانند سایر شهروندان ایران” متوجه شروع اجرای این طرح از صبح جمعه بیست و چهارم آبان شده است.

دولت برنامه ای برای حذف ارز دارو و گندم ندارد

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود گفت که دولت هیچ برنامه کوتاه‌مدتی در زمینه حذف ارز ترجیحی گندم و دارو ندارد. روز پنجم دی نیز محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو را تکذیب کرده بود.

این سخنان در حالی بیان شده که روز چهارم محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفته بود در بودجه سال آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی برای هیچ کالایی اختصاص نخواهد یافت اما دولت ۱۳۶ هزار میلیارد تومان برای جبران افزایش قیمت دارو، نان و نهاده‌های دامی اختصاص داده و به دهک‌های پایین ۹۰ هزار تومان یارانه جدید داده خواهد شد.

در همین حال علیرضا سلیمی، عضو هیات رییسه مجلس، روز سه شنبه در تذکری در صحن علنی درباره افزایش شدید قیمت‌ها پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هشدار داد.

کیوان مرادیان، نماینده قائمشهر در مجلس، نیز در تذکری گفت که دولت باید به صورت تدریجی به فکر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد.