ایالات متحده و متحدانش برای خروج هرچه بیشتر افراد از افغانستان آنهم قبل از مهلت ۳۱ اوت عجله دارند.

بیش از ۲۰ کشور در کنار آمریکا از ۱۴ اوت یعنی یک روز قبل از ورود طالبان به کابل درگیر عملیات تخلیه بودند و در بخش‌های مختلف این عملیات گسترده، از مشارکت در حمل و نقل هوایی گرفته تا پذیرش اتباع افغانستان همکاری داشتند.

بنا بر اعلام کاخ سفید در روز جمعه، تلاش‌های دو هفته‌ای واشنگتن و متحدانش باعث خروج ۱۱۱ هزار و ۹۰۰ نفر از افغانستان شده است و عملیات تخلیه حتی با وجود حملات خونبار روز پنج‌شنبه در نزدیکی فرودگاه کابل، همچنان ادامه دارد.

در ادامه جزئیات بیشتر از تلاش‌های هر کدام از کشورهای دخیل در این عملیات گسترده ارائه می‌شود:

بریتانیا

بریتانیا آخرین مرحله از عملیات تخلیه غیرنظامیان را روز شنبه انجام داد. این کشور در مجموع طی دو هفته اخیر حدود ۱۵ هزار نفر از شهروندان افغان و بریتانیا را با هواپیما از خاک افغانستان خارج کرد.

با این وجود لندن اذعان کرد که هنوز صدها شهروند افغان که طی بیست سال گذشته با نیروهای بریتانیایی همکاری می‌کردند در خاک افغانستان باقی مانده‌اند.

بریتانیا افزود شمار بسیار کمی از نظامیان این کشور همچنان در کابل حضور دارند که آنها نیز به زودی خاک افغانستان را ترک خواهند کرد.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع این کشور، آخرین دسته از نیروهای مسلح در حال آماده شدن برای خروج از کابل هستند و تعداد کمی از شهروندان افغان را نیز در آخرین پروازهای باقی مانده در این آخر هفته با خود خواهند برد.

لوری بریستو، سفیر بریتانیا در افغانستان نیز در فرودگاه کابل گفت: «ما افرادی را که هنوز نیازمند کمک برای ترک افغانستان هستند، فراموش نکرده‌ایم و هر کاری که بتوانیم برای کمک به آنها انجام خواهیم داد.»

بریتانیا تخمین می‌زند که بین ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ افغان که با این کشور کار کرده‌اند و واجد شرایط خروج از کشور هستند، نتوانند در این مرحله خاک افغانستان را ترک کنند.

بیش از ۴۵۰ نفر از نیروهای مسلح بریتانیا در دو دهه استقرار در خاک افغانستان کشته شدند.

فرانسه

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که این کشور از ۱۷ ماه اوت تا کنون ۲۸۳۴ نفر را از افغانستان خارج کرده است.

او روز شنبه گفت که از این تعداد ۱۴۲ نفر شهروندان فرانسه، ۱۷ نفر شهروندان دیگر کشورهای اروپایی و بیش از ۲۶۰۰ نفر نیز اتباع افغانستان بوده‌اند.

آقای ماکرون که هم اکنون در بغداد حضور دارد، همچنین اعلام کرد که برای انجام عملیات تخلیه، «حدود ۱۵ پرواز» از مسیر امارات عربی متحده انجام شده است.