سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران روز پنج‌شنبه از انتقال تعدادی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی «کام‌ایر افغانستان» به ایران خبر داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از محمدحسن ذیبخش گزارش داد که در پی افزایش درگیری‌ و تنش در فرودگاه کابل، مالک شرکت هواپیمایی خصوصی کام‌ایر افغانستان، خواستار انتقال تعدادی از هواپیماهای این شرکت به فرودگاه‌های ایران شده است.

به گفته او، تاکنون سه فروند هواپیما در فرودگاه‌های ایران فرود آمده‌اند،‌ اما حامل مسافر نبوده‌اند.

سفارت آمریکا در کابل روز چهارشنبه سوم شهریور به شهروندان این کشور توصیه کرده که به فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی نروند و از ورودی‌های این فرودگاه فاصله بگیرند.

سه کشور بریتانیا و نیوزیلند و استرالیا هم با ذکر «تهدید حمله تروریستی» از شهروندان خود و دارندگان ویزای این کشورها خواستند از ورودی‌های فرودگاه فاصله گرفته و در اطراف آن تجمع نکنند.

این در حالی است که خارجی‌هایی که قصد خروج از افغانستان را دارند راه دیگری جز فرودگاه حامد کرزی در کابل ندارند و برخی از آنها چند روز است که پشت درهای فرودگاه در انتظار به سر می‌برند.

نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی برای تخلیه پرسنل، شهروندان کشورهای خود و همچنین افغان‌های در معرض خطر از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی استفاده می‌کنند.

عملیات تخلیه افراد و پرسنل از فرودگاه کابل از ۱۱ روز پیش و یک روز پس از تصرف کابل توسط نیروهای طالبان آغاز شده است.