سوئدی‌ها حذف سکه و اسکناس از اقتصاد را تحمل می‌کنند؟

در مسابقه تبدیل شدن به اقتصادی کاملا بدون پول نقد، سوئد دارد اول می‌شود. اما نگرانی‌ها درباره تبعات این روند برای سالمندان و گروه‌های آسیب‌پذیر هم بیشتر و بیشتر می‌شود. هیچ کدام از بانک‌های اطراف میدان تر و تمیز اودنپلان در استکهلم دیگر با پول نقد سر و کار ندارند. اینجا شما فقط می‌توانید با کارت بانکی یا با تلفن هوشمندتان پول قهوه و شیرینی دارچینی را بدهید، و محال است که موقع استفاده از اتوبوس‌های آبی درخشان استکهلم از سکه یا اسکناس استفاده کنید. البته برای خود سوئدی‌ها اصلا عجیب نیست که این محله مرکز شهر این طور در سال‌های اخیر از پول نقد زدوده شده است. سوئد: حرکت به سوی حذف پول نقد از معاملات آیا تجاوز جنسی در سوئد از خاورمیانه رایج تر است؟ تلاش ترامپ برای 'توجیه اشتباه سوئد' سالمندان بالای ۶۵ سال به خرید بروند بیشتر بانک‌های سوئد مدت‌ها است که در شعبه‌ها نه به مشتریان پول نقد می‌دهند و نه از آنها پول نقد قبول می‌کنند. از میان مردم سوئد تنها یک چهارمشان می‌گویند که هفته‌ای حداقل یک بار از پول نقد استفاده می‌کنند و بنا به آمار بانک مرکزی، با شکوفایی پرداخت کارتی و آنلاین، پرداخت نقدی در مغازه‌ها از ۴۰ درصد در سال‌ ۲۰۱۰ به ۱۵ درصد سال جاری کاهش یافته است. از ۱۱۸ شعبه اس‌ای‌بی فقط هفت شعبه پول نقد قبول می‌کنند اما در حالی که شتاب سوئد در استفاده از پرداخت دیجیتال خیلی‌ها را در جهان سر شوق آورده و به عنوان مثالی از نوآوری این ملت مطرح می‌شود، در خود سوئد نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره سرعت تغییر وجود دارد. بعضی نگران دشواری‌های ناشی از این تغییر برای گروه‌های آسیب‌پذیر، به خصوص سالمندان هستند. اولا نیلسون، سخنگوی سازمان ملی بازنشستگان، می‌گوید: "تا وقتی که حق استفاده از پول نقد وجود دارد، از نظر ما باید این گزینه برای مردم وجود داشته باشد که بتوانند از آن استفاده کنند یا پولشان را در بانک بگذارند." "ما با جامعه بدون پول نقد مخالف نیستیم، اما می‌خواهیم که در رفتن به آن سمت زیادی تند نرویم." مایلیس یونسون، ۷۳ ساله، بیش از ۲۰ سال ساکن اودنپلان بوده است. او برای پیاده‌روی در آفتاب بهاری بیرون آمده و می‌گوید هنوز دوست دارد "تا جای ممکن" از پول نقد استفاده کند، اما می‌ترسد که چنین کاری دیگر ممکن نباشد. او، که معلم بازنشسته است، می‌‎گوید: "گاهی در جاهایی که نمی‌شناسم برای استفاده از کارت بانکی احساس امنیت نمی‌کنم." استفاده از روش‌های پرداخت بدون پول نقد در سوئد رشد زیادی داشته از آنجایی که مایلیس در خانه کامپیوتر ندارد و استفاده از اینترنت هم برایش سخت است، روند حذف پول نقد برای او گران تمام می‌شود. خیلی از بانک‌های سوئد مدت‌ها است چک قبول نمی‌کنند و برای نقل و انتقالات مالی داخل شعبه هم تعرفه‌هایی وضع کرده‌اند. چندی پیش او ناچار شد ۷۵ کرون (نزدیک ۱۰ دلار) به بانک بپردازد تا بتواند به حساب دوستی که از اینترنت برایش بلیت قطار خریده بود، پول واریز کند.

در مسابقه تبدیل شدن به اقتصادی کاملا بدون پول نقد، سوئد دارد اول می‌شود. اما نگرانی‌ها درباره تبعات این روند برای سالمندان و گروه‌های آسیب‌پذیر هم بیشتر و بیشتر می‌شود.

هیچ کدام از بانک‌های اطراف میدان تر و تمیز اودنپلان در استکهلم دیگر با پول نقد سر و کار ندارند.

اینجا شما فقط می‌توانید با کارت بانکی یا با تلفن هوشمندتان پول قهوه و شیرینی دارچینی را بدهید، و محال است که موقع استفاده از اتوبوس‌های آبی درخشان استکهلم از سکه یا اسکناس استفاده کنید.

البته برای خود سوئدی‌ها اصلا عجیب نیست که این محله مرکز شهر این طور در سال‌های اخیر از پول نقد زدوده شده است.

سوئد: حرکت به سوی حذف پول نقد از معاملات
آیا تجاوز جنسی در سوئد از خاورمیانه رایج تر است؟
تلاش ترامپ برای ‘توجیه اشتباه سوئد’
سالمندان بالای ۶۵ سال به خرید بروند
بیشتر بانک‌های سوئد مدت‌ها است که در شعبه‌ها نه به مشتریان پول نقد می‌دهند و نه از آنها پول نقد قبول می‌کنند.

از میان مردم سوئد تنها یک چهارمشان می‌گویند که هفته‌ای حداقل یک بار از پول نقد استفاده می‌کنند و بنا به آمار بانک مرکزی، با شکوفایی پرداخت کارتی و آنلاین، پرداخت نقدی در مغازه‌ها از ۴۰ درصد در سال‌ ۲۰۱۰ به ۱۵ درصد سال جاری کاهش یافته است.


از ۱۱۸ شعبه اس‌ای‌بی فقط هفت شعبه پول نقد قبول می‌کنند
اما در حالی که شتاب سوئد در استفاده از پرداخت دیجیتال خیلی‌ها را در جهان سر شوق آورده و به عنوان مثالی از نوآوری این ملت مطرح می‌شود، در خود سوئد نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره سرعت تغییر وجود دارد.

بعضی نگران دشواری‌های ناشی از این تغییر برای گروه‌های آسیب‌پذیر، به خصوص سالمندان هستند.

اولا نیلسون، سخنگوی سازمان ملی بازنشستگان، می‌گوید: “تا وقتی که حق استفاده از پول نقد وجود دارد، از نظر ما باید این گزینه برای مردم وجود داشته باشد که بتوانند از آن استفاده کنند یا پولشان را در بانک بگذارند.”

“ما با جامعه بدون پول نقد مخالف نیستیم، اما می‌خواهیم که در رفتن به آن سمت زیادی تند نرویم.”

مایلیس یونسون، ۷۳ ساله، بیش از ۲۰ سال ساکن اودنپلان بوده است. او برای پیاده‌روی در آفتاب بهاری بیرون آمده و می‌گوید هنوز دوست دارد “تا جای ممکن” از پول نقد استفاده کند، اما می‌ترسد که چنین کاری دیگر ممکن نباشد.

او، که معلم بازنشسته است، می‌‎گوید: “گاهی در جاهایی که نمی‌شناسم برای استفاده از کارت بانکی احساس امنیت نمی‌کنم.”


استفاده از روش‌های پرداخت بدون پول نقد در سوئد رشد زیادی داشته
از آنجایی که مایلیس در خانه کامپیوتر ندارد و استفاده از اینترنت هم برایش سخت است، روند حذف پول نقد برای او گران تمام می‌شود. خیلی از بانک‌های سوئد مدت‌ها است چک قبول نمی‌کنند و برای نقل و انتقالات مالی داخل شعبه هم تعرفه‌هایی وضع کرده‌اند.

چندی پیش او ناچار شد ۷۵ کرون (نزدیک ۱۰ دلار) به بانک بپردازد تا بتواند به حساب دوستی که از اینترنت برایش بلیت قطار خریده بود، پول واریز کند.

You may also like...