تلویزیون دولتی سوریه روز سه‌شنبه، ۱۶ آذرماه، از حمله اسرائیل به بندر لاذقیه خبر داد و گفت، این حمله به یک آتش‌سوزی منجر شد که در نهایت ماموران آتش‌نشانی آن را مهار کردند.

حمله هوایی که سوریه به اسرائیل منتسب کرده است در روزی رخ داد که وزیر خارجه سوریه در سفری دو روزه در ایران به سر می‌برد و روز دوشنبه مورد استقبال همتای ایرانی‌اش قرار گرفت.

تلویزیون سوریه اشاره‌ای به تلفات احتمالی «حمله اسرائیل» نکرد و تنها عنوان کرد که ارتش اسرائیل محوطه کانتینرهای بندر لاذقیه را هدف قرار داده است.

بر اساس این گزارش، پنج مورد انفجار در پی تهاجم اسرائیل در بندر لاذقیه رخ داده اما میزان خسارات وارده ناشی از این انفجارها مشخص نیست.

گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، جزییات دیگری از این رخداد به دست داده است از جمله این که حمله اسرائیل ساعت ۱:۲۳ بامداد انجام گرفته و در جریان آن چندین موشک به محوطه کانتینرهای بندر لاذقیه شلیک شده است.

این گزارش می‌گوید که چند واحد کانتینر بر اثر این حملات آتش گرفتند اما در نهایت پدافند هوایی سوریه تهاجم اسرائیل را دفع کرد. سانا همچنین تاکید داشته که حمله اسرائیلی منجر به هیچ تلفاتی نشده است.

اسرائیل در ماه‌های اخیر حملات خود را به اسرائیل افزایش داده و می‌گوید که نیروهای ایرانی یا نیروهای مورد حمایت ایران از جمله حزب الله لبنان را که برای دفاع از حکومت بشار اسد در سوریه مستقر شده‌اند، هدف قرار می‌دهد.

بندر لاذقیه در مجاورت آب‌های مدیترانه، بندر اصلی سوریه محسوب می‌شود که از طریق آن غذا و دیگر کالاهای حیاتی وارد کشور می‌شود. لاذقیه همچنین نزدیک به پایگاه هوایی حمیمیم است که روس‌ها آن را در اختیار دارند.