همزمان با ادامه اعتراضات در شهر فیض‌آباد بدخشان، شماری از شهروند و فعالان جامعه مدنی در کابل گردهم آمده و خواستار برکناری محمد ذکریا سودا، والی بدخشان و معرفی او به دادستانی شدند.

در نشست خبری که فعالان جامعه امروز (پنجشنبه، ۲۰ جوزا/ خرداد) در پایتخت داشتند، از دولت افغانستان خواستند برای گزینش والی جدید به مردم بدخشان نقش کلیدی بدهد. معترضان در شهر فیض‎ آباد، مرکز ولایت بدخشان راه‌های منتهی به دروازه ورودی ولایت را مسدود کرده‌اند.

بامداد روز سه شنبه (۱۸ جوزا/ خرداد) شماری از مردم بدخشان در برابر ساختمان دفتر والی در شهر فیض‌آباد تجمع کردند و به “تعویق افتادن افتتاح بند شورآبک، بهای گران برق، نبود آب آشامیدنی و ناامنی” اعتراض کردند.اما ساعاتی از این تجمع نگذشته بود که اعتراض آنها به خشونت کشیده شد و نیروهای پلیس به روی تظاهرات کنندگان آتش گشودند.

در قطعنامه امروز شهروندان بدخشان در کابل آمار قربانیان این رویداد ۴ کشته و دست‌کم ۴۰ زخمی درج شده است.

در خیمه تحصن که در بدخشان برای یادبود جان‎باختگان نخستین روز اعتراضات برگزار شده بود، مردم مراسم دعاخوانی برگزار کردند. در این قطعنامه‎ شلیک به سوی معترضان به عنوان “جنایت بشری” خوانده شده و معترضان از دولت خواستند تا مسولین “قتل تظاهرات کنندگان” را به دادستانی معرفی کند.

در این قطعنامه همچنین آمده است که باید یک چتر حمایتی برای خانواده‎های آسیب‎دیده راهپیمایی ۱۸ جوزا و نیروهای امنیتی و دفاعی بدخشانی ایجاد شود.

  • شماری از شهروند و فعالان جامعه مدنی در کابل گردهم آمده و خواستار برکناری محمد ذکریا سودا، والی بدخشان و معرفی او به دادستانی شدند
شماری از شهروند و فعالان جامعه مدنی در کابل گردهم آمده و خواستار برکناری محمد ذکریا سودا، والی بدخشان و معرفی او به دادستانی شدند

شهروندان معترض و فعالان مدنی بدخشان در همین حال خواستار ایجاد یک “شورای امنیت محلی متشکل از کارآگاهان نظامی، جوانان و نخبگان بدخشان” برای تامین امنیت بدخشان و مبارزه با “گروه‌های تروریستی” شده‌اند. آنها همچنان خواهان رسیدگی عاجل به نیازهای اساسی مردم به آب آشامیدنی، برق، بهداشت و آموزش و پرورش هستند.

در قطعنامه آن‌ها آمده که تشکیلات نیروهای قوای سرحدی در مرزهای مشترک بدخشان با کشورهای همجوار نیز باید بیشتر شود تا از تردد “شبکه‌های تروریستی” در مرزها جلوگیری شود.در کنار این‌ها معترضان از دولت خواستند تا “از ملیشه‌سازی‎های هدفمند در شمال و شمال‌شرق به ‌ویژه بدخشان به گونه جدی” پرهیز کند.

به خشونت کشیده شدن تظاهرات فیض آباد از سه روز به این سو واکنش‌های گسترده‌ای در افغانستان و در میان کاربران شبکه های اجتماعی افغان به دنبال داشته است.محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان طی حکمی، هیئتی را به منظور بررسی دقیق و همه جانبه این حادثه توظیف کرده است. جنرال ضیا یفتلی که عضو این هیات است به بی بی سی گفت که این هیات دارای هفت عضو است که آماده پرواز به سوی فیض آباد هستند تا این موضوع را از نزدیک بررسی کنند. در خبرنامه ریاست جمهوری در این مورد آمده که این هیأت “موظف است تا مشکل به وجود آمده و چالش‌های مردم را بررسی کرده، یافته‌ها و پیشنهادات خود را “هرچه عاجل” به دفتر شورای امنیت ملی بسپارد.

ذکریا سودا، والی بدخشان در نخستین روز به خشونت کشیده شدن تظاهرات و درگیری پلیس با معترضان به بی‌بی‌سی گفته بود که “این یک تظاهرات نبود بلکه جمعی با سنگ و چوب و تفنگ دست به آشوب زدند و شیشه‌های ساختمان ولایت را شکستند.”