سپاه پاسداران: در تجمع قم دخالت نداشتیم

به دنبال توضیح خواستن یکی از مراجع تقلید بانفوذ ایران از سپاه پاسداران به خاطر تجمع خبرساز پنجشنبه گذشته در قم، سپاه این تجمع را “خودجوش” دانست و هرگونه دخالت خود را در برگزاری آن تکذیب کرد.

این نیروی نظامی با “محکومیت شدید برخی شعارها، دست نوشته‌ها و پلاکاردهای تجمع اعتراضی روحانیون و طلاب در قم”، دخالت خود را در “فراخوان، دعوت سخنران و برگزاری این مراسم” رد کرد.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه در قم، امروز صبح تجمع جنجالی ین شهر را یک “فاجعه” خوانده و خواهان توضیح مسئولان حوزه علمیه و سپاه پاسداران شده بود.

آقای مکارم شیرازی در بیانیه‌ای که امروز دوشنبه ۲۹ مرداد منتشر کرد از “تهدید به مرگ رئیس جمهور” روی یک پلاکارد و “بدترین اهانت‌ها به حوزه علمیه و مراجع شیعه” از سوی سخنران تجمع به شدت انتقاد کرد.ه است.

در تجمع اخیر فیضیه قم که برای اعتراض به وضعیت اقتصادی در ایران برگزار شد، یک روحانی پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته بود “ای آنکه مذاکره شعارت – استخر فرح در انتظارت”.

این شعار به تهدید رئیس جمهور ایران به مرگ تعبیر شد و بار دیگر سوالاتی را درباره مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، مطرح کرد.

آقای مکارم شیرازی در بیانیه‌اش نوشته که این پلاکارد علاوه بر تهدید رئیس جمهور “اعتراف ضمنی به مطالب دیگری” هم داشته است.

اکبر هاشمی رفسنجانی نوزدهم دی ماه سال ۱۳۹۵ در تهران درگذشت. گفته شد که وضعیت او در زمان شنا در استخری در شمال تهران رو به وخامت گذاشت و تا زمان انتقال به بیمارستان در گذشت. از زمان درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی، اعضای خانواده او چندین بار درگذشت او را مشکوک خوانده‌اند.

حسین نوری همدانی از دیگر مراجع تقلید شیعه نیز، در واکنشی جداگانه، به شعارها و مطالب عنوان شده در سخنرانی های روز پنجشنبه انتقاد کرد.

در گردهم‌آیی روز پنجشنبه، حسن رحیم پور ازغدی یکی از سخنرانان، در جریان صحبت های خود به انتقاد از حوزه علمیه قم و عملکرد آن در مواجهه با مشکلات کشور پرداخت.

سخنران دیگر مراسم، حسن طیبی فر فرمانده تیپ ۸۳ امام جعفر صادق سپاه بود که به انتقاد از دولت پرداخت.

پرونده مرگ هاشمی رفسنجانی ‘به شورای‌عالی امنیت ملی بازگشت’
پزشکی قانونی و قصور واضح در توضیح و تعیین علت مرگ هاشمی رفسنجانی

این پلاکارد در تجمع فیضیه قم واکنش‌ها و انتقادهای زیادی را برانگیخت
“چه کسی مجوز داده؟”
ناصر مکارم شیرازی تضعیف حوزه علمیه و تهدید رئیس جمهور را “آب به آسیاب دشمن ریختن” خوانده و پرسیده “چه کسانی دستور داشتند افتخارات شیعه را به این آسانی زیر سؤال ببرند”.

او از مسئولان حوزه علمیه قم خواسته “روشن سازند که این برنامه زیان‌بار با اجازه چه کسی صورت گرفته” و از مسئولان سپاه پاسداران هم پرسیده است که “آیا با اجازه آنها گروهی از سپاهیان در این برنامه شرکت داشته‌اند”.

ساعاتی بعد از انتشار بیانیه آقای مکارم شیرازی، رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران به خبرگزاری ایرنا گفت: “در پی واکنش مراجع تقلید به حواشی مراسم مدرسه فیضیه، سپاه بیانیه‌ای صادر می‌کند و به سوالات و ابهامات پاسخ می‌دهد.”

پیشتر علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران در یادداشتی نوشت که این شعار “می‌تواند سرنخی برای نحوه فوت آن مرحوم (اکبر هاشمی رفسنجانی) باشد که برای بسیاری از اذهان به صورت یک معما باقی مانده است. در واقع مفهوم این شعار این است که آقای رئیس‌جمهور، ما همان طور که سر آقای هاشمی را زیر آب کردیم سر تو را هم زیر آب خواهیم کرد.”

آقای مطهری خواهان دخالت و پیگیری وزارت اطلاعات شد تا “شاید ماجرای فوت ناگهانی و غیرقابل باور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز روشن شود.”

با بالا گرفتن انتقادها فرماندار قم اعلام کرد که گزارشی از شعارهای تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم را به مقامات ارشد استان ارسال کرده است و گفت که دستگاه‌های امنیتی به این اتفاق رسیدگی خواهند کرد.

You may also like...

ege123