در پی انتشار گزارش هایی درباره ربوده شدن یک کشتی حمل قیر در سواحل امارات متحده عربی و نسبت داده شدن این اقدام به ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این گزارش ها را رد کرده است.

با این حال اکنون شرکت “لوید لیست اینتلیجنس” تایید می کند که یک کشتی که با پرچم پاناما در خلیج عمان در حرکت بود ربوده شده و درحال حرکت به سوی ایران است.

این شرکت خصوصی که به صنعت کشتیرانی خدمات می دهد در بیانیه ای گفت که این تانکر به نام “ام وی آسفالت پرینسس” به سوی تنگه هرمز در حرکت است.

معلوم نیست چه کسی این کشتی را ربوده اما تحلیلگران می گویند که نیروهای جمهوری اسلامی ایران مظنون هستند.

با این حال سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این گزارش ها را ”مشکوک ”خواند.

سپاه پاسداران هم دست داشتن نیروهایش در هرگونه عملیات علیه کشتیرانی در آب های امارات عربی متحده را رد کرد.

پیشتر سازمان امنیت تجارت دریایی بریتانیا در هشداری از احتمال ربوده شدن یک تانکر حمل قیر در آب های نزدیک به فجیره خبر داده و خواستار احتیاط فوق العاده کشتی ها شده بود.

محل این حادثه در دریای عرب در نزدیکی تنگه هرمز عنوان شده است.

پیشتر ابتدا خبرگزاری رویترز از احتمال ربوده شدن یک کشتی حمل قیر در سواحل امارات متحده خبر داد و به نقل از سه کارشناس امنیت کشتیرانی نوشت احتمالا از سوی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران ربوده شده است.

پیش از این هم گزارش شده بود که دست کم ۵ کشتی در خلیج فارس و دریای عمان دچار مشکلات ناوبری شده اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت دولت بایدن با نگرانی این گزارش ها را پیگیری می کند اما تاکید کرد هنوز برای مشخص کردن مقصر حادثه زود است.

با این حال، آقای پرایس با اشاره به حمله هفته پیش به کشتی مرسر استریت گفت:‌ ”شاهد یک الگوی نگران کننده از مخاصمه جویی ایران، به خصوص در دریا هستیم. ”

وزارت امور خارجه بریتانیا هم از ”بررسی اضطراری ” این حادثه خبر داده است.

حوادث گزارش شده در سه شنبه، پنج روز پس از حمله به کشتی مرسر استریت که در مدیریت شرکت وابسته به یک میلیارد اسرائیلی بود، رخ داده اند.

در آن حمله دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی کشتی – که مقام های آمریکایی و بریتانیایی ایران را مسئول آن می دانند – کشته شدند.