۸

تصاویر بازگشت خانواده محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران از سفر ترکیه “با اضافه بار فراوان” در توییتر منتشر و منجر به موجی از واکنش‌ها شده و الیاس قالیباف،‌ پسر او در اینستاگرام این سفر را محکوم و عذرخواهی کرده است.

تا الان، اکثر قریب به اتفاق واکنش‌های بسیار گسترده به سفر زهرا مشیر، همسر، مریم دختر و محمدرضا بحیرایی، داماد آقای قالیباف به ترکیه برای “خرید سیسمونی نوزاد”، منحصر به شبکه‌های اجتماعی بوده است؛ جایی که بسیاری حالا بیش از پیش به قدرت آن و تهدیدها و محدودیت‌های پیش روی آن در ایران اشاره می‌کنند.

خط اصلی واکنش منتقدان محمدباقر قالیباف موضوع “ریا و دورویی و تشرع دروغین” است. چیزی که موجب شده تا گروه بزرگی از کاربران به عنوان یک “رسوایی” با هشتگ #سیسمونی_گیت در موردش توییت کنند.

الیاس قالیباف در متن عذرخواهی در اینستاگرام نوشته که سفر برای خرید سیسمونی نبوده و پدرش مخالف این سفر بوده است.

محمدرضا مهاجری، روزنامه‌نگار اصولگرا نوشته است: “آقای الیاس قالیباف بسیار مزورانه‌ و ریاکارانه سعی در به حاشیه بردن اصل قصه رو دارند. همسر آقای قالیباف به عنوان کسی که هزینه های سیسمونی رو پرداخت می‌کنند در این سفر همراه دختر آقای قالیباف بوده‌اند.”

ویدیوی کوتاهی از سخنان محمدباقر قالیباف در مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری پیشین در سال ۱۳۹۶ دوباره دست به دست می‌شود که او در مورد دختر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش دولت حسن روحانی می‌گوید: “وزیر آموزش و پرورش ما می‌رود لباس بچه از ایتالیا می‌آورد، مردم شما فکر می‌کنید اقتصاد ما درست می‌شود، هرگز!”

عباس عبدی، چهره اصلاح‌طلب نوشته است: “این خبر آن قدر مهم و ویرانگر است که وی باید از همه مناصب خود استعفا دهد. حیف که اطمینان دارم نفر جایگزین او، نامناسب‌تر خواهد بود. پس پیشنهاد استعفا نمی‌دهم.”

پایان پست Twitter, 2

همانند آقای عبدی، گروهی اتهامات مالی پیشین محمدباقر قالیباف را یادآوری می‌کنند. کاربری نوشته: “حالا یه پرونده سال ۸۴ و هلدینگ یاس و فایل صوتی و عیسی شریفی بوده، اما تو جمع اصولگراها همین قالیباف از همه سالم‌تره که گذاشتنش رئیس مجلس.”

امیرحسین ثابتی، مجری تلویزیون و نزدیک به پایگاه فکری سعید جلیلی در توییتی نوشته است: “وقتی کسی در جمهوری اسلامی مسئولیتی را برعهده می‌گیرد، نمی‌تواند خود را از رفتارهای غلط خانواده‌اش مبرا بداند، به خصوص زمانی که قبلا با استفاده از جایگاه حقوفی خود (شهردار تهران)، برای همسرش نیز جایگاه اجتماعی و حقوقی (مشاور شهردار) درست کرده بوده است.”

دختر و داماد قالیباف
توضیح تصویر،  

بازار طعنه و تسویه حساب هم حسابی داغ است. نجفی تهرانی، روحانی فعال در توییتر نوشته است: “قالیباف چهار درصدی با خرید سیسمونی در ترکیه اشتغال آفرینی کرد.”

علی شریعتی،‌ فعال اقتصادی هم در توییتر نوشته است: “در استان ما خراسان رسم هست سیسمونی با پدر دختر هست! درود بر سردار کاپتان خلبان که سنگ تمام گذاشت! نورسیده هم قراره با پاترول مدل ۷۱ دایی جان اولین سفرش را برود.”

طعنه‌ای به اظهارات پیشین آقای قالیباف و پسرش در مورد وضعیت مالی و سطح معیشتی خانواده.

مستوره نصیری،‌ خبرنگار نوشته: “ما خودمون انتخاب کردیم که اینا خرید و تفریح‌شون ‌رو خارج از کشور انجام بدن.” اشاره‌ای به سخنان واکنش‌برانگیز جواد ظریف،‌ وزیر پیشین امور خارجه ایران.

آقای ظریف در برنامه تلویزیونی “حالا خورشید” که تابستان ۹۷ پخش شد، در پاسخ به این سوال مجری که “مردم می‌پرسند این‌همه کشور در دنیا روابط خوبی با دیگر کشورها دارند و فشاری روی‌شان نیست، چرا فشار روی ایران است؟” پاسخ داده بود: “یک دلیل وجود دارد و این است که ما خودمان انتخاب کردیم یک جور دیگر زندگی کنیم.”

کاربری هم نوشته: “باید دید پشت رسانه‌ای شدن و لو رفتن این ماجرا چی بوده”.

دفاع حامیان محمدباقر قالیباف در شبکه‌های اجتماعی بیشتر معطوف به نقش نداشتن او در این سفر است. سعید احدیان، دستیار رسانه‌ای آقای قالیباف در توییت نوشته: “عجب جشنی گرفتند مخالفان دکتر قالیباف. بزرگنمایی که در تخصص شما است، خطای فرزند را به پای پدر نمی‌نویسند.”

آقای احدیان قبلا مسافران ترکیه را “عیاش” توصیف کرده بود.