شانزده تشکل مردم‌نهاد در ایران خواستار توقف «کشتار» و «کودک‌کشی سیستماتیک» در غزه شدند

002

۱۶ تشکل مدنی ایران خواستار توقف کشتار و خشونت علیه کودکان در جنگ غزه شدند.

این نهادها در بیانیه‌ای خود «حملات اسرائیل به بهانه حملات حماس» را «انتقام‌جویی» از بیش از دو میلیون نفر در غزه توصیف کرده که زندگی‌ غیرنظامیان و کودکان را با «قتل‌عام و آوارگی و خشونت» همراه کرده است.

فروم مادران صلح ایران، کانون صنفی معلمان ایران، انجمن پژوهش‌های آموزشی کودکان و جمعیت دفاع از کودکان کار از جمله نهادهای امضا کننده این بیانیه‌اند.

این تشکل‌های مردم‌نهاد نوشته‌اند «ضمن محکوم کردن اشغال و جنگ و نظامی‌گری در سراسر جهان، خواستار توقف فوری خشونت علیه کودکان هستیم.»

۱۶ تشکل مدنی ایران داخل ایران با انتقاد تند از دولت اسرائیل نوشته‌اند آنها «با چنان قساوتی زننده از تحریم غذا و سوخت و آب صحبت می‌کنند که گویی نمی‌دانند اولین ضرورت زندگی کودکان برخورداری از آب و غذای مناسب برای بقاست.»

نویسندگان بیانیه تاکید کردند «ما از همه‌ جنبش‌های مدنی و مردم جهان می‌خواهیم با فشار بر دولت‌های خود، از آنها بخواهند به حمایت از این تبعیض نژادی و کشتار و کودک‌کشی سیستماتیک پایان دهند.»

بمباران گسترده غزه با انتقادهای بسیاری از نهادهای حقوق بشری و طرفداران صلح و فعالان حقوق کودک همراه شده است. درهفته‌های گذشته بسیاری از کشورها تظاهرات گسترده‌ای در محکومیت جنگ برگزار شده است.