شاهزاده رضا پهلوی از اعتراضات سراسری کارگران صنایع نفت و گاز در شهرهای مختلف ایران حمایت کرد و از این معترضان خواست همبستگی خود را حفظ کنند.

او با انتشار متنی در توئیتر خطاب به کارگران پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها که در طی روزهای گذشته در شهرهای مختلف ایران با پیوستن به کمپین سراسری «بیست ده ۱۴۰۰» دست به اعتراض زده‌اند نوشت: «همبستگی و اتحاد غرورآفرین شما در این نافرمانی مدنی فراگیر را از نزدیک دنبال می‌کنم. این اتحاد و همبستگی‌ را تا رسیدن به خواسته‌های به‌حق‌تان حفظ کنید. بدانید که ملت ایران در کنار شماست.»

طی روزهای گذشته شماری از کارگران پالایشگاه‌های تهران، قشم، آبادان، بیدبلند بهبهان، پتروشیمی گچساران، و بوشهر با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

 پیوستن کارگران صنايع فولاد به اعتصابات کارکنان صنايع نفت، گاز و پتروشيمی
پيوستن كارگران بخش فولاد به اعتصابات کارکنان صنايع نفت، گاز، و پتروشيمی

فعالان حوزه كارگری از پيوستن كارگران صنايع فولاد به اعتصابات کارکنان صنايع نفت، گاز، و پتروشيمی خبر می‌دهند.

ويدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از پيوستن کارگران پروژه‌های فعال در صنايع پتروشيمی عسلویه به اعتصابات سراسری است.

مطالبه اصلی كارگران، که اعتراضات آنها از روی بیست و نهم خرداد آغاز شده، «افزایش دستمزد و پرداخت حقوق معوقه»، «حذف شركت‌های پيمانكاری واسط»، «امنيت شغلی در محيط كار» و نیز برخورداری از طرح «بیست ده»، به معنای ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی، عنوان شده است.

این اولین بار نیست که کارگران و کارکنان صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در ایران دست به اعتصاب می‌زنند، پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که اوایل خرداد ماه نیز گروهی از کارگران در اعتراض به شرایط استخدامی و درآمدی خود، در شهرهای تهران، اهواز، عسلویه، ماهشهر، گچساران، آبادان، بهرگان، لاوان، و میدان نفتی ابوذر در استان بوشهر دست به تجمع زدند.

اعتراضات گسترده کارکنان صنعت نفت
کارکنان صنعت نفت در ایران بار دیگر اعتراض کردند
ایلنا، خبرگزاری کار در ایران، گزارش داد که «پایبندی هلدینگ خلیج فارس به مفاد قرارداد منعقده با شرکت صنایع پتروشیمی» و همچنین «رفع ممنوعیت انتقال دائم به سایر شرکت‌های تابعه نفت» از خواسته‌های معترضان در این تجمع عنوان شده است.

شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نيز پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده كه کارگران پیمانی پس از اعتصابی یک هفته‌ای با هدف اخطار، از روز نهم تير ماه به اعتصاب و اعتراض کارکنان رسمی نفت می‌پیوندند.