کلوئی ژائو، سینماگر رنگین‌پوست زن، در نود و سومین دوره جوایز اسکار توانست با کسب اسکار بهترین فیلم و بهترین کاگردانی تاریخ‌ساز شود.

این سینماگر که متولد پکن است، اولین زن رنگین‌پوستی است که اسکار بهترین کارگردانی را نصیب خود می‌کند. او همچنین فارغ از رنگ پوست خود نیز دومین زنی است که این جایزه را می‌برد. پیش از او تنها کاترین بیگلو با فیلم «مهلکه» توانسته بود به چنین موقعیتی دست یابد.

اما این دو جایزه تنها موفقیت فیلم «دیار خانه‌به‌دوش‌ها» (در ایران با عنوان فیلم «عشایر» شناخته نیز می‌شود) در شب به‌یادماندنی اسکار نبود، بلکه فرانسیس مک‌دورماند، بازیگر اصلی زن این فیلم نیز توانست به اسکار دست یابد.

مراسم اهدای جوایز این دوره اسکار شامگاه یکشنبه ۵ اردیبهشت در شهر لس‌آنجلس آمریکا برگزار شد؛ شبی که پیش‌بینی می‌شد دیوید فینچر با فیلم «منک» بدرخشد، اما این فیلم تنها توانست در رشته فیلم‌پردازی و طراحی صحنه به اسکار برسد در حالی که در ۱۰ رشته نامزد دریافت جایزه شده بود.

این میان اما آنتونی هاپکینز مطابق پیش‌بینی‌ها توانست اسکار در رشته بهترین بازیگر مرد را با بازی در فیلم تحسین‌شده «پدر» از آن خود کند.

آنتونی هاپکینز و اولیویا کلمن در نمایی از فیلم «پدر»

چه کسانی جایزهٔ اسکار را به خانه خواهند برد؟

فهرست برندگان نود و سومین دوره جوایز اسکار به شرح زیر است:

بهترین فیلم: «دیار خانه‌به‌دوش‌ها»، ساخته کلوئی ژائو

بهترین بازیگر مرد: آنتونی هاپکینز برای بازی در فیلم «پدر»

بهترین بازیگر زن: فرانسیس مک‌دورماند برای بازی در فیلم «دیار خانه‌به‌دوش‌ها»

بهترین کارگردان: کلوئه ژائو برای فیلم «دیار خانه‌به‌دوش‌ها»

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: یو جونگ یون برای بازی در فیلم «میناری»

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: دانیل کالویا برای بازی در فیلم «یهودا و مسیحای سیاه»

بهترین فیلم بین‌المللی: «یک دور دیگر» (دانمارک)، ساخته توماس وینتربرگ

بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: کریستین همپتون و فلوریان زلر برای فیلم «پدر»

بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی: امرالد فنل برای فیلم «زن جوان خوش‌آتیه»

بهترین موسیقی فیلم: جان باتیسته، ترنت رزنر و اتیکوس رز برای انیمیشن «روح»

بهترین طراحی لباس: آن راث برای فیلم «رقص بلک باتم ما رینی»

بهترین گریم: میا نئال، جامیکا ویلسون و سرجیو لوپز ریورا برای فیلم «رقص بلک باتم ما رینی»

بهترین صدابرداری: عوامل فیلم «صدای متال»

بهترین جلوه‌های ویژه: اسکات فیشر برای فیلم «انگاره» (Tenet)

بهترین طراحی صحنه: فیلم «منک»، ساخته دیوید فینچر

بهترین فیلم‌پردازی: دیوید فینچر و اریک مسرشمیت برای فیلم «منک»

بهترین تدوین فیلم: میکل نیلسن برای فیلم «صدای متال»

بهترین فیلم کوتاه: «دو غریبهٔ بیگانه» ساخته تراون فری و مارتین دزموند روئه

بهترین انیمیشن بلند: «روح»، ساخته پیت داکتر و دانا مورای

بهترین انیمیشن کوتاه: «اگر هر اتفاقی افتاد دوستت دارم»، ساخته ویل مک‌کورمک و مایکل گاویر

بهترین مستند کوتاه: «کولت»، ساخته آنتونی جیاکینو

بهترین مستند بلند: «معلم اختاپوس من»، ساخته پیپا ارلیک