شب پنجاه و یکم اعتراضات؛ روسری‌سوزان در کرمان، «مرگ بر دیکتاتور» در تهران و مریوان

با ادامه اعتراضات دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف و از جمله دانشگاه صنعتی شریف، حراست دانشگاه شریف اقدام به نصب ده‌ها دوربین‌ جدید امنیتی در سطح این دانشگاه کرده است.

به گفته فعالان دانشجویی دانشگاه شریف، با نصب دوربین‌های امنیتی جدید در این دانشگاه در حال حاضر تعداد دوربین‌های نصب شده در سطح این دانشگاه دست‌کم به ۶۰ عدد رسیده است که حدود ۲۰ مورد از آنها دوربین‌های ۳۶۰ درجه است.

حراست دانشگاه شریف از روز شنبه ۱۴ آبان ماه نیز «تفتیش کوله‌پشتی‌ و کیف» دانشجویان را به اجرا گذاشت و نیروهای حراست قبل از ورود دانشجویان به محوطه دانشگاه اقدام به بازرسی کیف و کوله آنها کرده و اقلامی را ضبط می‌کنند.

گزارش زیر را بخوانید:

تصویری آرشیوی از اعتراضات در دانشگاه شریف

پس از ممنوع‌الورود کردن و بازرسی دانشجویان، نصب ۶۰ دوربین امنیتی در دانشگاه شریارسال به فیس‌بوک

امیر چمنی، فعال کارگری، بازداشت شد

سازمان حقوق بشر ایران روز یکشنبه ۱۵ آبان از بازداشت امیر چمنی، کنگشر مدنی و فعال کارگری، خبر داد.

گزارش این سازمان به نقل از نزدیکان آقای چمنی می‌گوید که این فعال مدنی در تبریز بازداشت و متعاقب آن به زندان مرکزی این شهر منتقل شده است.

امیر چمنی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد از جمله در تاریخ ۱۱ شهریور سال ۱۳۹۷ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل‌بر به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شد و ۲۶ آذرماه ۹۷ راهی زندان شده بود.

به نوشته سازمان حقوق بشر ایران، او همچنین فروردین‌ماه ۱۳۹۹ نیز پس از احضار به پلیس فتا در تبریز بازداشت و به مدت ۴۵ روز در بازداشت‌گاه سپاه عاشورای تبریز در حبس انفرادی به سر بُرد. دادگاه انقلاب تبریز این فعال مدنی را به «تبلیغ علیه نظام» متهم کرده است. اما هنوز از دلیل بازداشت امروز این فعال کارگری گزارشی منتشر نشده است.

نیروهای امنیتی ایران از آغاز اعتراضات سراسری کنونی صدها فعال مدنی و کارگری و دانشجویی، نویسنده و هنرمند را بازداشت کرده‌اند.

تهران و شهرهای نواحی مختلف ایران، از مرکز تا غرب و جنوب کشور، شامگاه یکشنبه ۱۵ آبان بار دیگر صحنه اعتراضات ضدحکومتی شد.

چندین ویدیو از شهر مریوان در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر منتشر شده است که نشان می‌دهد معترضان شبانه در نواحی مختلف شهر کنار خیابان آتش‌های بزرگی افروخته‌اند و شعارهایی از قبیل «ژن، ژیان، ئازادی» (زن، زندگی، آزادی) و «مرگ بر دیکتاتور» سرمی‌دهند.

اعتراضات شبانه در مریوان ادامه تنش‌ها و درگیری‌هایی است که تمام روز در سطح شهر وجود داشت و گفته می‌شود مربوط به مراسم خاکسپاری نسرین قادری، از کشته‌شدگان اعتراضات، بود.