شرکت بویینگ اعلام کرد که هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نمی‌دهد

شرکت هواپیماسازی بویینگ اعلام کرد که سفارشات ایران را تحویل نخواهد داد.
این شرکت آمریکایی که از شرکت های هواپیمایی ایران ایر و آسمان سفارشاتی به ارزش بیش از بیست میلیارد دلار گرفته بود روز چهارشنبه ۶ ژوئن/ شانزده خرداد به خبرگزاری فرانسه گفت که هیچ کدام از سفارشات ایران را تحویل نخواهد داد.

سخنگوی شرکت بویینگ در نامه ای به خبرگزاری فرانسه تایید کرد که تا به امروز هیچ کدام از سفارشات ایران تحویل داده نشده است:«حال که ما دیگر مجوز تجارت با ایران را نداریم، در نتیجه هیچ سفارشی را به تهران تحویل نخواهیم داد.»

شرکت بویینگ می گوید که هیچ کدام از سفارشات ایران را ثبت نکرده بوده است. قراردادهای این شرکت هواپیماسازی با ایران که بعد از رسیدن به توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ امضاء شد، از بزرگترین قراردادهایی است که بویینگ با یک شرکت خارجی امضاء کرده است.

بویینگ و شرکت هواپیمایی ملی ایران ایر در دسامبر ۲۰۱۶ بزرگترین قرارداد خرید هواپیما را بعد از ۴۰ سال امضاء کردند. این قرارداد که ارزشی بیش از ۱۶،۶ میلیارد دلار داشت شامل ۸۰ فروند هواپیما می شد.

شرکت هواپیماسازی بویینگ هم چنین با شرکت هواپیمایی آسمان قراردادی به ارزش 3 میلیارد دلار امضاء کرده بود که شامل ۳۰ فروند هواپیمای 737 MAX میشد.

قرار بود این سفارشات بین سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ تحویل داده شود.

بویینگ پیش از این اعلام کرده بود که این قراردادها می توانند ده ها هزار شغل در آمریکا ایجاد کنند.

با خروج آمریکا از توافق هسته ای در ماه گذشته و اعمال کامل تحریم هایی که در چهارچوب برجام لغو شده بود، به شرکت های آمریکایی که با ایران قرار داد امضاء کرده بودند و یا تبادل مالی انجام داده تنها بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز فرصت داده شد تا قراردادها را فسخ و به تبادلات مالی پایان دهند.

علاوه بر بویینگ و جنرال الکتریک، شرکت نفتی فرانسوی توتال و همین طور خودروسازی پژو-سیتروئن نیز در حال آماده سازی برای خروج از ایران هستند.

You may also like...