شرکت ماهواره‌ای: روسیه سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ را از سوریه خارج کرده است

Screen Shot 2022-08-27 at 6.57.05 PM

یک شرکت تصاویر ماهواره‌ای اسرائیلی روز جمعه، چهارم شهریور، عکس‌هایی را منتشر کرد که نشان می‌دهد سامانه دفاع موشکی روسی اس ۳۰۰ که در منطقه نظامی مهم مصیاف سوریه مستقر بود، برداشته شده است.

این شرکت گفته است که روسیه این سامانه را به دلیل نیازهای جنگی خود با توجه به درگیری در اوکراین به کشورش برگردانده است.

این گزارش‌ در حالی منتشر شده که پس از مدتی سکوت نسبی، حملاتی در دو شب پیاپی علیه منطقه مصیاف در سوریه رخ داده که به نیروی هوایی اسرائیل نسبت داده شده است.

به گفته شرکت اسرائیلی ایمج‌ست، تصاویر ماهواره‌ای حاکی است که سامانه دفاعی اس ۳۰۰ پس از خارج شدن از منطقه مصیاف به عرشه یک کشتی در بندر سوری طرطوس در ساحل دریای مدیترانه منتقل شد تا به روسیه برگردانده شود.

این کشتی بعدا در مسیر دریای مدیترانه به سوی دریای سیاه ردگیری شد. شرکت اسرائیلی گفته است که مقصد کشتی، بندر روسی نووُسیبیرسک در ساحل دریای سیاه بود و احتمالا روز چهارم شهریور در این بندر لنگر انداخت.

به گفته شرکت اسرائیلی، روسیه برای تقویت توان نظامی خود که در جنگ شش ماهه در اوکراین تضعیف شده، سامانه‌ دفاعی از سوریه را برگردانده است.

روسیه و سوریه هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

حملات متعددی که در طول سال‌های گذشته علیه اهداف نظامی سوری در منطقه مصیاف صورت گرفته، به اسرائیل نسبت داده شده است. مصیاف در استان حماه، یک مرکز مهم تحقیقات نظامی ارتش و صنایع دفاعی سوریه است.