همزمان با ششمین روز از اعتصاب کارگران پیمانی مجتمع مس ورزقان، ماموران پلیس و گارد ویژه با حضور در این منطقه تلاش کردند به این تجمع پایان دهند.

بیش از دو هزار نفر از کارگران پیمانی معدن سونگون، در استان آذربایجان شرقی، برای چندمین بار و در اعتراض به وضعیت استخدامی و پرداخت‌هایشان دست به اعتراض زده‌‌اند.

بر اساس گزارش‌هایی از شاهدان عینی، نیروهای پلیس به کارگرانی که در داخل محوطه معدن تحصن کرده‌اند، اجازه خروج نداده است. همینطور در اینترنت و آنتن‌دهی موبایل اختلال ایجاد شده است.

یکی از کارگران گفته که آشپزخانه این مجتمع بسته شده و با وجود سرمای زیاد هوا در منطقه کوهستانی معدن سونگون، معترضان بدون غذای گرم مانده‌اند.

بیشتر بخوانید:

در روزهای گذشته کارگران با راهپیمایی و تجمع خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و رفع تبعیض میان کارگران پبمانی و نیروهای رسمی شده‌اند.

آنها شعارهایی مثل “همسان‌سازی حق ماست… حق مسلم ماست.” و “حقوق ما ریالی است، هزینه‌ها دلاری” سر دادند.

مدیران مجتمع مس ورزقان وعده داده‌اند که خواسته‌های انها را بررسی کنند.

ایران

منبع تصویر، IRANKARGAR

شاهدان عینی می‌گویند نیروهای پلیس به کارگرانی که در داخل محوطه معدن تحصن کرده‌اند، اجازه خروج نداده

جرثقیل در دل جمعیت معترضان

روز گذشته یک جرثقیل با سرعت به میان کارگران معترض که در حال راهپیمایی در محوطه بودند راند. اما با فرار آنها از مسیر جرثقیل کسی آسیب ندید.

کارگران گفتند این اتفاق به تحریک کارفرماها و برای ترساندن آنها بوده است. اما روابط عمومی مجتمع مس سونگون، در توضیح متفاوتی علت این حادثه را ” نداشتن دید در سر پیچ، سرازیری جاده و بار جرثقیل” خوانده که باعث شده با وجود تلاش راننده “برای کشیدن ترمز و کاهش دنده خودرو” به میان جمعیت وارد شود و در نهایت “در وضعیتی معجزه‌گونه از منتهی‌الیه چپ جاده از میان جمعیت بدون حادثه جانی عبور کرد.”

کارگران پیمانی در ایران نسبت به کارگرانی که قراردادهای استخدامی دارند، از امنیت شغلی کمتری برخوردارند. قرارداد تعداد زیادی از کارگران این معدن کوتاه مدت و حتی سه ماهه است.

معدن مس سونگون در ورزقان یکی از بزرگترین معادن مس ایران است. به تازگی مدیر عامل این مجتمع از امضای قرارداد سرمایه‌گذاری ۸ هزار میلیارد تومانی با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء خبر داد.

اما واقعیت‌های اقتصادی، مثل گرانی‌‌ها و سایه تحریم، باعث شده سفره‌های مردم با وعده پر نشود.

حالا در فصل تحویل بودجه به مجلس، دولت ابراهیم رئیسی قول داده که بودجه‌ای با درنظر گرفتن مضیقه‌های معیشتی مردم ببندد. اما اینکه کابینه او با جیب خالی چقدر می‌تواند حتی خرج خودش را هم دربیاورد هم جای سوال است.