شمار قربانیان ویروس کرونا در ایالات متحده به۸۰۰ هزار نفر رسید در حالی که کارشناسان نسبت به جهش احتمالی موارد ابتلا به کرونا به دلیل فرارسیدن فصل سرما و گذراندن اوقات بیشتر در مکان‌های سربسته و شیوع سویه جدید «اومیکرون» که قابلیت انتقال بالایی دارد، هشدار می‌دهند.

اکنون آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا از کل جمعیت ایالت داکوتای شمالی بیشتر شده است.

با این که واکسن در سراسر ایالات متحده به وفور و به رایگان در دسترس عموم است، اما آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در این کشور طی سال جاری میلادی بیشتر از سال ۲۰۲۰ بوده که علت آن از یک سو شیوع سویه دلتا و از سوی دیگر عدم تمایل بخشی از جامعه برای تزریق واکسن کووید-۱۹ است.

از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۴۵۰ هزار نفر در ایالات متحده بر اثر کرونا جان باخته‌اند که ۵۷ درصدکل موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری در آمریکا از آغاز پاندمی محسوب می‌شود.

کارشناسان بهداشت می‌گویند که اکثر موارد مرگ و میر مربوط به افرادی بوده‌اند که واکسن نزده‌اند. اما به‌رغم پیشرفت در درمان بیماری کووید-۱۹ و گزینه‌های جدید درمانی از جمله پادتن‌های منوکلونال، نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا افزایش یافته است.

طبق محاسبات خبرگزاری رویترز، ۱۱۱ روز لازم بود تا آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا از ۶۰۰ هزار به ۷۰۰ هزار نفر برسد. اما ۱۰۰ هزار نفر بعدی تنها طی ۷۳ روز جان باختند.

ایالات متحده در میان ۷ کشور ثروتمند جهان از نظر سرانه مرگ و میر ناشی از کرونا بدترین آمار را طی ۱۱ ماه نخست سال جاری داشته است. نرخ مرگ و میر در این کشور بر حسب جمعیت سه برابر کانادا و ۱۱ برابر ژاپن بوده است.

آمریکا در قیاس با کل اتحادیه اروپا نیز آمار مرگ و میر بیشتری داشته است به‌طوری که طی ۱۱ ماه نخست سال جاری سرانه مرگ و میر ناشی از کرونا در آن ۱.۳ بزرگ‌تر از اتحادیه اروپا بوده است.