دبیر شورای عالی امنیت ایران در تازه‌ترین دور تهدید تهران برای گرفتن «انتقام خون» قاسم سلیمانی گفت که جمهوری اسلامی مصمم است از آمران و عاملان به گفته او این «جنایت تاریخی»، انتقام «سخت» بگیرد.

علی شمخانی روز سه‌شنبه دوم دی‌ماه در دیدار با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، گفت که هدف از این «انتقام سخت»، جلوگیری از «تداوم اقدامات تروریستی، تشنج‌آفرین و ضدامنیتی آمریکا و عمالش» و وادار کردن آن‌ها به «خروج از منطقه» است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

اظهارات آقای شمخانی در آستانه سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، و ابومهدی المهندس، فرمانده شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله عراق، بیان می‌شود.

این دو نفر همراه با شمار دیگری از نیروهای ایرانی و عراقی ۱۳ دی پارسال در حملات پهپادی ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، که فرمان حمله به قاسم سلیمانی و همراهانش را صادر کرد، گفته که او «تروریست شماره یک جهان» بود و حذف او و رهبر داعش از مهمترین رویدادهای سال ۲۰۲۰ است.

مقامات ایالات متحده بارها گفته‌اند که فرمانده سابق نیروی قدس سپاه در کشتن آمریکایی‌ها دست داشت و طرح‌هایی نیز برای حمله به سفارتخانه‌های این کشور در نقاط مختلف داشت.

چند روز پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، سپاه پاسداران در عملیاتی که «انتقام سخت» می‌نامید اقدام به حمله موشکی به دو پایگاه مورد استفاده آمریکا در عراق کرد. واشینگتن اعلام کرد که کسی در این عملیات کشته نشده است.

اما در همان روز، ۱۸ دی‌ماه، پدافند هوایی سپاه پاسداران، هواپیمای مسافربری تهران-کی‌یف را هدف قرار داد و سرنگون کرد که جان ۱۷۶ سرنشین، عمدتا ایرانی، را گرفت.