جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت، اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در فایل صوتی جنجالی مبنی بر ارائه اطلاعات به او درباره حملات اسرائیل به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه را رد کرد.

فاکس‌نیوز روز چهارشنبه گزارش داد که آقای کری پس از حضور در جلسه شهادت کنگره آمریکا، این اظهارات ظریف را بالکل رد کرده است.

محمدجواد ظریف در یک گفت‌و‌گوی محرمانه که بخش‌هایی از آن افشا شد، با انتقاد از بی‌اطلاع ماندنش از بسیاری از اقدامات منطقه‌ای سپاه پاسداران گفت که آمار حملات اسرائیل به نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه را همتای وقت آمریکایی‌اش یعنی جان کری به او داده است.

او گفت: «شما نمی‌توانید بگویید چند نفر در سوریه کشته شده‌اند، [آیا] کری باید به من خبر بدهد که اسرائیل ۲۰۰ بار به شما حمله کرده است؟»

پس از انتشار این فایل صوتی، شماری از جمهوری‌خواهان خواستار استعفای جان کری از دولت بایدن شدند. او در حال حاضر، نماینده ویژهٔ رئیس‌ جمهوری ایالات متحده در امور اقلیمی است.

آقای کری در جلسه کنگره، در پاسخ به سوال اسکات پری، عضو جمهوری‌خواه کنگره که به طور مستقیم از وی سوال کرد آیا او این اطلاعات را در اختیار ظریف قرار داده، گفت: «نه، به هیچ عنوان. هرگز.»

وزیر خارجه دوران اوباما در عین حال اضافه کرد که محمدجواد ظریف در بیان این اظهارات، ممکن است «اشتباه کرده باشد یا گیج شده باشد و یا سعی کرده به ماجرا آب و تاب دهد.»