شهردار جدید طالبان در کابل به کارمندان زن این اداره گفته است که در خانه بمانند مگر اینکه شغل آنها توسط یک مرد پر نشود.

حمدالله نعمان گفت که طالبان “لازم دیده که برای مدتی زنان را از کار بازدارند”.

این تازه‌ترین محدودیتی است که دولت اسلام‌گرای جدید تندرو این کشور بر زنان افغانستان وضع کرده است.

در دوران حکومت قبلی طالبان در دهه ۱۹۹۰ زنان از تحصیل و محل کار منع شدند.

پس از تصرف کشور در ماه گذشته به دنبال خروج نیروهای آمریکایی، طالبان گفته است که حقوق زنان “در چارچوب قوانین اسلامی” احترام می‌شود. اما طالبان درصدد اعمال قرائت سختگیرانه مورد نظر خود از نظام حقوقی اسلام و قوانین شریعت است.

از زمان تصدی قدرت به کارمندان زن گفته شده که تا بهبود وضعیت امنیتی در خانه بمانند و جنگجویان طالبان زنان معترض علیه دولت موقت طالبان – که همه مرد هستند – را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

ظاهرا، این گروه اسلام‌گرا وزارت امور زنان را تعطیل کرده و بخشی را جایگزین آن کرده است که زمانی قواعد دینی سختگیرانه‌ای را اعمال می‌کرد.

و این آخر هفته که مدارس بازگشایی شدند، اما فقط پسران و معلمان مرد اجازه ورود به کلاس‌ها را داشتند. طالبان گفته است که در حال کار روی بازگشایی مدارس برای دختران نیز است.

به گفته شهردار کابل حدود یک سوم از ۳۰۰۰ کارمند این اداره زن هستند. او گفت که برخی زنان می‌توانند به کار خود ادامه بدهند.

او می‌گوید: “به عنوان مثال، زنانی که در توالت زنان در شهر کار می‌کنند که مردان نمی‌توانند به آنجا بروند.”

او افزود: “اما برای پست‌هایی که دیگران [مردان] می‌توانند اشغال کنند ، ما به آنها [زنان] گفته ایم که تا عادی شدن وضعیت در خانه بمانند. حقوق آنها پرداخت می‌شود.”

روز یکشنبه، اعتراضات کوچکی در خارج از وزارت امور زنان صورت گرفت، و گروه دیگری از زنان برای مطالبه حقوق خود یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند.

.

منبع تصویر، GETTY IMAGES

یکی از معترضان در مقابل دروازه این وزارتخانه گفت: “ما نمی‌خواهیم این وزارت برداشته شود. حذف زنان [به معنی] حذف انسان‌ها است.”

از طرف دیگر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که کارمندان این نهاد از زمان تصرف طالبان قادر به انجام وظایف خود نشده اند.

این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد که ساختمانها، خودروها و کمپیوترهای آن همه توسط طالبان تصرف شده است.