پس از اتهام‌های آزار جنسی که در هفته‌های اخیر به اندرو کومو فرماندار ایالت نیویورک وارده شده، بیل دبلازیو شهردار نیویورک از او خواست استعفا دهد.

پنج زن اندرو کومو را به آزار جنسی متهم کرده‌اند و تحقیق از او در این باره آغاز شده است. اکنون زنی دیگر او را به تعرض جنسی متهم کرده است.

آقای کومو در بیانیه‌ای این اتهام اخیر را “دل‌به‌هم‌زن” خوانده و گفته “هیچ‌وقت کاری شبیه این نکرده است.”

آقای بلازیو که رقیب سیاسی دیرینه فرماندار کومو است گفت: “این اتهام‌های مشخص، که فرماندار، کارمندش را، کسی را که در برابرش در جایگاه قدرت بوده، به یک جای خصوصی می‌خواند و بعد به او تعرض جنسی می‌کند، این به هیچ وجه قابل قبول نیست.”

“این برای من تهوع‌آور است و او دیگر نمی‌تواند به عنوان فرماندار خدمت کند.”

آقای کومو که دوره فرمانداری‌اش سال ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد، برای مدیریت مقابله با شیوع کرونا تحسین شده بود اما بعد متهم شد که در ابعاد موارد مرگ در مراکز نگهداری مخفی‌کاری کرده است.

از زمانی که این اتهام‌ها مطرح شده‌اند درخواست‌های استعفای آقای کومو مطرح شده‌اند.

دیروز کارل هیستی رئیس مجمع ایالتی نیویورک گفت اجازه “تحقیقات برای استیضاح” را درباره اتهام‌هایی که به آقای کومو وارد شده، داده است. این تحقیقات که مدارک و شواهد را بررسی و با شهود گفت‌وگو می‌کند گام اول در روند استضاح است.

آقای کومو پیش‌تر گفته بود که منتظر نتیجه تحقیق مستقل در این باره می‌ماند که زیرنظر لتیتیا جیمز دادستان نیویورک انجام می‌شود

بیل دبلازیو
بیل دبلازیو

آقای کومو به چه متهم شده؟

به نوشته روزنامه تایمز یونیون، زن ششم که نامش برده نشده، سال پیش به خانه آقای کومو خوانده شده تا در “زمینه ظاهری” حل مشکل موبایل، به او کمک کند.

این زن به تایمز یونیون گفت فرماندار نیویورک در موارد دیگر هم او را به طرزی نامناسب لمس کرده است.

او هنوز از آقای کومو شکایت نکرده است.

آقای کومو ابتدا در ماه فوریه به آزار جنسی متهم شد، لیندزی بویلان، یک دستیار ارشد سابق در مطلبی نوشت فرماندار بدون اجازه او را لمس می‌کرده و بارها درباره ظاهر او اظهارنظرهای نامناسب می‌کرده است.

خانم بویلان همچنین آقای کومو را متهم کرد لبهایش را بوسیده و از او خواسته در یک پرواز خصوصی پوکر برهنه بازی کند.

یک دستیار سابق دیگر هم به نیویورک تایمز گفت “متوجه شده بودم که فرماندار می‌خواهد با من بخوابد.