شوخی اینترنتی در لواسانات؛ مونولیت اسرارآمیز از ایران هم سر درآورد

سازه فلزی اسرارآمیزی که برای نخستین بار در آمریکا و پس از آن در ۷ نقطه دیگر جهان پدیدار شده بود، در ایران هم خبرساز شد.

کاربران فضای مجازی در ایران روز چهارشنبه ۲۴ آذر از کشف نهمین مورد از این سازه‌های عجیب براق و منشوری شکل در نیکنامده لواسانات در نزدیکی تهران خبر دادند. این خبر با تصویری که ادعا می‌شد از این شیٔ گرفته شده، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی همرسان شد، اما چند ساعت بعد مقامات رسمی آن را تکذیب کردند.

سید مهدی ساداتی، فرماندار شمیرانات درباره این سازه اعلام کرد: «این موضوع توسط نهادهای مربوطه در فرمانداری مورد بررسی قرار گرفت؛ در محدوده‌ای که وجود مونولیت در آن ادعا شده بود، اثری از چنین شیئی دیده نشد و این خبر تکذیب می‌شد

پس از گذشت چند ساعت برخی خبرنگاران با انتشار تصاویری، جسم ساختگی نیکنامده در فضای مجازی را تخته بنایی دانستند که برخی کاربران اینترنت با فتوشاپ آن را به شکل مونولیت سه وجهی در آورده بودند. به این ترتیب این ماجرا و مطالب اینترنتی شوخی و جدی پیرامون وجود این شئ در ایران خاتمه یافت.

مونولیت چیست؟

مونولیت در واقع به معنی «تکه سنگ یکپارچه» است. اما مونولیت مرموز، شیئی سه وجهی از جنس فلز براق است که نخستین نمونه آن در ماه نوامبر گذشته در بیابانی در ایالت یوتا در آمریکا کشف شد. این سازه فلزی بلند به ارتفاع ۳ متری بسیار شبیه جسم مشابهی در فیلم معروف «۲۰۰۱، ادیسه فضایی» از استنلی کوبریک است که در آن از یک مونولیت فضایی به عنوان نمادی تکرارشونده برای نمایش تکامل انسان استفاده می‌شود. به همین دلیل برخی آن را به موجودات فرازمینی‌ نسبت دادند.