4

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع به آغاز تحقیقات درباره جنایات ادعایی سربازان روسیه در آغاز درگیری در اوکراین رای داده است.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است که در هفته‌های اخیر ۱۰۰۰ جسد در مناطق اطراف کی‌یف، پایتخت پیدا شده است.

سازمان ملل می‌گوید که شواهدی از نقض عمده حقوق بشر جمع‌آوری کرده که می تواند “جنایات جنگی” محسوب شود.

چین و اریتره تنها کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. روسیه عضو این شورا نیست.

خانم باشله به شورای حقوق بشر مستقر در ژنو گفت: “میزان قتل‌های غیرقانونی از جمله نشانه‌هایی از اعدام‌های بدون محاکمه در نواحی اطراف کی‌یف، شوکه کننده است.”

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل افزوده: “در حالی که ما اطلاعاتی در مورد ۳۰۰ قتل از این نوع داریم، اما با پیدا شدن شواهد جدید، بر شمار کسانی که به این طریق کشته شدند، افزوده می‌شود.”

خانم باشله همچنین گفت: “این کشتار غیرنظامیان اغلب عمدی به نظر می‌رسد که توسط تک تیراندازان و سربازان انجام شده است. غیرنظامیان هنگام عبور از جاده‌ها یا خروج از پناهگاه‌های خود در جستجوی غذا و آب کشته می‌شوند. برخی دیگر هنگام فرار در خودروهای خود کشته می‌شوند. مردان غیرمسلح کشته می‌شوند، زیرا سربازان روسی به آن‌ها مشکوک بودند که از نیروهای اوکراینی حمایت می‌کنند یا تهدیدی بالقوه هستند. برخی از آن‌ها قبل از کشته شدن شکنجه شده‌اند.”

اوکراین

منبع تصویر، REUTERS

بستن خط لوله عبور گاز از سوی اوکراین

اوکراین گفته تا زمان به دست گرفتن کنترل مناطق شرقی که در حال حاضر در اشغال روسیه است، اجازه بازگشایی مجدد خط لوله مهم گازی را که از این مناطق می‌گذرد، نمی‌دهد.

سرگئی ماکوگان، رئیس اپراتور گاز اوکراین گفته که ظرفیت کافی در مسیر دیگر ترانزیت به سمت غرب برای گاز روسیه به مقصد اروپا وجود دارد.

شرکت گاز اوکراین پس از متهم کردن جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه به انتقال گاز به مناطق تحت اشغال خود، عبور محموله‌ها به شرق اوکراین را قطع کرد.

گازپروم، شرکت انرژی روسیه گفته تحویل گاز به اروپا از طریق اوکراین ۳۴ درصد کاهش داشته، زیر اوکراین عبور انرژی را از طریق نقطه ترانزیتی سوخرانیوکا در روز گذشته متوقف کرد.

اوکراین

منبع تصویر، EPA

کمک یک میلیارد دلاری بانک اروپایی بازسازی و توسعه به اوکراین

رئیس بانک اروپایی بازسازی و توسعه گفته است که کشورهای اهدا کننده موافقت کرده‌اند که بیش از یک میلیارد دلار کمک مالی اضافی به اوکراین بدهند.

این میزان علاوه بر حدود دو میلیارد دلاری است که این کشورها مدت کوتاهی پس از تهاجم روسیه متعهد به پرداخت آن شدند.

اودیل رنو باسو، رئیس این بانک گفته است که این پول برای حمایت از زیرساخت‌های اوکراین مانند برق، حمل و نقل و همچنین شرکت‌ها از جمله شرکت‌هایی که در تولید مواد غذایی نقش دارند، استفاده می‌شود.

در اوایل هفته جاری بانک بازسازی و توسعه اروپا پیش بینی کرد که اقتصاد اوکراین در سال جاری ۳۰ درصد کوچک خواهد شد.