ماهواره‌های ناسا که آتش سوزی های جهان را رصد می‌کنند وقوع آتش سوزی در شمال غربی تاسیسات نطنز را تایید کرده اند: زمان آتش سوزی حدودا ساعت ۲ بامداد روز ۱۲ تیر بوده است

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را “به صورت دقیق” مشخص کرده است اما به دلیل “ملاحظات امنیتی” آن را “در زمان مناسب” اعلام خواهد کرد.

به گزارش نورنیوز، سایت خبری نزدیک به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه این شورا گفته است که “فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با واکاوی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده بررسی شده و علت اصلی حادثه مشخص شده است.”

با این حال آقای خسروی گفته “به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.”

دیروز، پنج‌شنبه ۱۲ تیرماه، سازمان انرژی اتمی ایران از وقوع حادثه‌ای در کارخانه غنی‌سازی سوخت اتمی نطنز در استان اصفهان خبر داد که بزرگ‌ترین تأسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران است.

ساعاتی پیش از انتشار نخستین خبر درباره این حادثه، بیانیه‌ای به دست بعضی از روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی رسید که در آن گروهی به نام “یوزپلنگان وطن” مسئولیت این اتفاق را به عهده گرفتند. گروهی که هویت آنان و صحت ادعایشان قابل اثبات نیست.

شورای عالی امنیت ملی ایران ساعاتی پس از سانحه، نه تنها احتمال “خرابکاری” یا “حمله” به تاسیسات امنیتی ایران را رد نکرد، بلکه در اطلاعیه‌ای به اسرائیل و آمریکا هشدار داد و گفت: “در صورتی که نشانه‌هایی از عبور کشورهای معاند به ویژه رژیم صهیونیستی و آمریکا از خطوط قرمز جمهوری اسلامی که امنیت، منافع و آرامش مردم ایران است به هر شکلی بروز و ظهور یابد، به طور قطع راهبرد مواجهه و مقابله با وضعیت جدید می‌بایست مورد تجدید نظر اساسی قرار بگیرد.”

توضیحات تازه سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره یافتن علت حادثه، نه تنها از ابهامات نکاسته، بلکه این سوال را ایجاد کرده که “ملاحظات امنیتی” در راه اعلام علت حادثه چه بوده است.

‘رادیواکتیو نشت نکرده’

این مقام شورای عالی امنیت ملی ایران خسارت انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز را “محدود” توصیف و نشت مواد رادیواکتیو را کاملا رد کرده و گفته در محل وقوع حادثه “هیچگونه مواد هسته‌ای وجود نداشته است”.

بعد از انتشار خبر وقوع یک انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، شمار زیادی از مردم اصفهان و کاشان درباره نشت مواد رادیواکتیو از این سایت ابراز نگرانی شدید کرده بودند.

کجا اتفاق افتاد

درباره علت حادثه چه می‌گویند؟

از آنجا که ایران به طور صریح اعلام نکرده دلیل حادثه چه بوده، اظهارات مقام‌ها و گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره علت حادثه ادامه دارد. خلاصه‌ای از تحلیل‌های منتشر شده:

  • روزنامه نیویورک تایمز در یک گزارش مفصل به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه نوشت که انفجار و آتش‌سوزی دیروز در تاسیسات نطنز نتیجه یک عملیات خرابکاری بوده است. یک وسیله انفجاری در داخل تاسیسات در “سالن بالانس کردن سانتریفیوژهایی که هنوز عملیاتی نشده بوده”، نصب و منفجر شده است.
  • روزنامه اسرائیلی پرتیراژ یدیعوت اخرونوت (آخرین اخبار) در مطلبی از قول سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل، انفجار هفته گذشته “در انبارهای موشکی خجیر” در کوه‌های شرق تهران و همچنین انفجار جمعه گذشته در ترانس برق شیراز را نقص فنی برشمرده و احتمال خرابکاری در تاسیسات نطنز را رد کرده است.
  • روزنامه اسرائیلی “جروزلم پست” این پرسش را مطرح کرده که “آیا انفجارهای مرموز اخیر در خجیر، یک درمانگاه در شمال تهران و همچنین انفجار در نطنز به همدیگر ارتباط داشته است؟” تحلیلگر این روزنامه می‌گوید: این انفجارها که ایران وقوع آنها را تایید کرده اما سعی در این دارد که نشان دهد اتفاق مهمی نبوده است، باعث بالاگرفتن شایعات و گمانه زنی‌ها شده است.