شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای پس از سخنان امروز صبح آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، تاکید کرد که “در بررسی‌ها مجموعه‌ای از موضوعات، مستندات و مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است”.

در این اطلاعیه که رسانه‌های ایران منتشر کرده‌اند، نهاد بررسی کننده صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای تشکر کرده و نوشته است: “در حین بررسی صلاحیت‌های داوطلبان ریاست جمهوری و پس از آن، در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها با استناد به بعضی از گزارش‌های نادرست و غیرمستند در مورد برخی داوطلبان محترم و بستگان ایشان نسبت‌های نادرستی داده شده است.”

امروز آیت‌الله علی خامنه‌ای ده روز پس از اعلام نامزدهای ریاست جمهوری، گفت که در جریان بررسی صلاحیت‌ها به برخی از داوطلبان پست ریاست جمهوری “جفا و ظلم” شده‌ است.

آقای خامنه‌ای بدون نام بردن از نهاد یا سازمانی “از دستگاه‌ها” خواست که “جبران کنند”.

علی لاریجانی با انتشار اطلاعیه ای، ضمن تشکر از آیت الله خامنه‌ای، اظهارات او را ظهور بخشیدن”پایه های استوار و عقلانی نظامی جمهوری اسلامی” خوانده و گفته است “تذکر و مطالبه” آقای خامنه‌ای “در رفع ظلم و جفایی” که در بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری صورت گرفته، بیش از پیش “بزرگی، بزرگواری و روحیه حق طلبی” او را عیان کرده است.

پس از سخنان رهبر ایران، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ایران در توییتی اظهارات آیت الله خامنه ای درباره رد صلاحیت شدگان و جبران را “فصل الخطاب” و “حکم لازم الاتباع” خواند.

او در ادامه نوشت که “شورای نگهبان با اذعان به اینکه مصون از خطا نمی‌باشد بزودی نظر خود را اعلام خواهد کرد.”

با این حال در اطلاعیه شورای نگهبان آمده است که “برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده” و از رسانه‌ها خواسته تا “از گمانه‌زنی و استناد به امور غیرواقعی و نادرست اجتناب نمایند”.

این شورا می‌گوید که “با توجه به محرمانه بودن بررسی صلاحیت‌ها در این شورا و با عنایت به اینکه در بررسی‌ها مجموعه‌ای از موضوعات، مستندات و مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است”.

به نظر می‌رسد براساس اطلاعیه جدید شورای نگهبان و بر خلاف انتظارها این شورا قصد ندارد تا در صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران تجدید نظر و افراد جدیدی را تایید صلاحیت کند.

اسحاق جهانگیری، دیگر نامزد رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری پس از اطلاعیه شورای نگهبان نیز در حساب توییتر خود خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشت که “من خود را از مصادیق این جفا و ظلم میدانم”.

معاون اول دولت حسن روحانی در ادامه افزوده که “هیچ اعتراض و تقاضایی نداشته و ندارم” و “هزینه شدن از جايگاه رهبري را به مصلحت نمی دانم‌. از شورای محترم نگهبان می خواهم هر مبنا و مستندی برای تصمیم خود درباره من دارد را در اختیار عموم ملت قرار دهد”.

سخنان امروز آیت‌الله خامنه‌ای در حالی در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشته است که او دو روز پس از اعلام اسامی نامزدها در دیداری مجازی با نمایندگان مجلس ایران از عملکرد شورای نگهبان دفاع کرده و گفته بود شورای نگهبان “طبق وظیفه‌ خودش آنچه را که باید انجام بدهد و لازم می‌دانست انجام داد، نامزدها را مشخص کرد.”

در جریان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چهره‌های شاخصی مثل علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، مسعود پزشکیان و محمود احمدی‌نژاد احراز صلاحیت نشدند و به نظر می‌رسد سخنان آیت‌الله خامنه‌ای بیشتر متوجه علی لاریجانی باشد که رد صلاحیت او با واکنش تند برادرش صادق لاریجانی، عضو شورای نگهبان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روبرو شد.