شیخ صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

شیخ صباح از مدتی پیش به دلیل بیماری و وخامت حال تحت درمان بود و برای معالجه به آمریکا سفر کرده بود.

ساعاتی بعد از اعلام خبر درگذشت شیخ صباح، شورای وزیران کویت شیخ نواف احمد صباح، برادر ۸۳ ساله او و ولیعهد کویت را به عنوان امیر جدید معرفی کرد.

چند ماه پیش که خبر بستری شدن شیخ احند صباح اعلام شد، شیخ نواف به صورت موقت وظایف مربوط به اداره امور کشور را به عهده گرفت.

رئیس مجلس کویت در توییتی خبر داده است که شیخ نواف احمد صباح روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر (۹ مهر) در پارلمان سوگند خواهند خورد.

بعد از درگذشت شیخ احمد صباح (راست) برادر او شیخ نواف صباح به عنوان امیر جدید معرفی شد
بعد از درگذشت شیخ احمد صباح (راست) برادر او شیخ نواف صباح به عنوان امیر جدید معرفی شد

اندکی پیش از اعلام رسمی خبر درگذشت شیخ احمد صباح، تلویزیون کویت برنامه‌های معمول خود را قطع کرد و پخش قرآن را آغاز کرد.

سپس شیخ علی جراح الصباح، وزیر امور درباره در پیامی تلویزیونی اعلام کرد “در نهایت تاثر و تاسف ما عزادار در گذشت شیخ صباح احمد جابر صباح، امیر کشور کویت هستیم.”

شیخ احمد جابر صباح ۱۴ سال امیر کویت و پیش از آن نخست وزیر و چند دهه وزیر امور خارجه بود. او به عنوان چهره‌ای شناخته می‌شد که به سیاست خارجی این کشور حاشیه خلیج فارس شکل داد. شیخ صباح مدتی هم وزیر دارایی کویت بود.

شیخ صباح (چپ) در کنار ملک سلمان، پادشاه عربستان در سال ۲۰۱۷
شیخ صباح (چپ) در کنار ملک سلمان، پادشاه عربستان در سال ۲۰۱۷

او که به دلیل تلاش‌هایش در احیای روابط با کشورهای عربی که در جریان جنگ اول خلیج فارس و حمله عراق به کویت در حدود سی سالل پیش، طرف عراق و صدام حسین را گرفته بودند، با عنوان “بزرگ دیپلماسی جهان عرب” شناخته می‌شد.

شیخ صباح بارها به عنوان میانجی در مناقشه‌های منطقه‌ای از جمله تنش جاری میان عربستان و متحدانش با قطر هم نقش ایفا کرد.

شیخ احمد صباح در سال ۲۰۰۶ پس از کناره‌گیری سعد عبدالله سالم الصباح که به دلیل مشکل سلامت دوره‌ای بسیار کوتاه امیر کویت بود، به حکومت رسید