در حالیکه مقامات بهداشتی تهران خواهان افزایش محدودیت‌ها و حتی تعطیلی ۱۰ روز این شهر هستند اما به نظر می‌رسد که حتی محدودیت‌هایی که برای شهرهای با وضعیت قرمز تعیین شده بود، هنوز در شهر تهران به اجرا گذاشته نشده است.

بر اساس مقررات تعیین شده در شهرهای با وضعیت قرمز فقط مشاغل ضروری می‌توانند فعالیت کنند اما خبرگزاری ایسنا از باز بودن پاساژها و ادامه فعالیت همه صنوف خبر داده است.

ستاد کرونای استان تهران هم درباره رکورد تازه تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها هشدار داد و خواستار تمهیدات بیشتر از جمله تعطیلی یک هفته یا ۱۰ روز شهر تهران است.

آمار روزانه رسمی کرونا در ایران هم امروز حاکی از مرگ ۱۷۴ نفر و شناسایی ۱۷ هزار و ۴۳۰ بیمار جدید در شبانه روز گذشته است. این در حالی است که آمار واقعی بیشتر از آمار رسمی است.

دولت ایران رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و سفرهای نوروزی را عامل اصلی “خیز چهارم” کرونا خوانده‌اند؛ اما منتقدان می‌گویند دولت قوانین محکمی برای کنترل رفت و آمدها وضع نکرده و مقررات هم به درستی اجرا نشده است و واکسیناسیون در ایران بسیار کند پیش می‌رود.

رکورد تعداد بیمار در بیمارستان‌های استان تهران

علیرضا زالی، رئیس ستاد کرونای استان تهران عصر روز دوشنبه ۱۶ فروردین، در نشست اضطراری این ستاد گفت که امروز ۱۱۰۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در بیمارستان‌ها بستری شدند و “میزان بستری بیماران کرونایی به چهار هزار و ۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و ۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش‌های مراقبت ویژه هستند.”

او افزود که چنین “رکوردی” در ۱۴ماه گذشته در استان تهران ثبت نشده بود و این را “نشانه نگران کننده‌ای” برای روزهای آینده دانست.

آقای زالی همچنین گفت که این ویروس که از نوع “جهش یافته” است و درباره سرعت انتشار آن هشدار داد و گفت: “تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.”

به گفته آقای زالی روز دوشنبه ۵۶ تهرانی در اثر کرونا درگذشتند که از کودک یک ساله تا مرد ۸۵ ساله در میان آنها بوده است.

منابع رسمی ایران سویه‌ای از ویروس کرونا را که نخستین بار در جنوب بریتانیا شناسایی شد نوع غالب در شیوع فعلی اعلام کرده‌اند.

آقای زالی گفت که پیشنهاد ستاد مقابله با کرونا تهران “تعطیلی یک هفته تا ده روز استان تهران است.”

در روزهای اخیر تعطیلی مجموعه‌های ورزشی، نمایشگاه‌ها و گالری‌ها و مراکز تعویض پلاک در تهران اعلام شده اما سایر صنوف و ادارات به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهند.

افزایش سه برابری آمار کفن و دفن در بهشت زهرا

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین، در حاشیه جلسه شورای شهر تهران درباره شرایط بحرانی کرونا در تهران و پیشنهاد تعطیلی ۱۰ روز تهران گفت که “تصمیم گیری درباره این مساله از وظایف شورای شهر نیست.”

آقای هاشمی همچنین از افزایش آمار روزانه گورستان بهشت زهرا خبر داد و گفت که این آمار به به کمتر از ۲۰ فوتی در اثر کرونا رسیده بود اما “در حال حاضر این رقم به ۶۰ فوتی در روز رسیده است.”

آقای هاشمی گفت که دیروز آمار فوت در اثر کرونا ۵۴ مورد بوده است.

روز یکشنبه ۱۵ فروردین در یک جلسه در کلاب هاوس که به وسیله روزنامه همشهری برگزار شده بود، سعید خال، مدیرعامل بهشت زهرا تهران از “آرایش بحرانی در بهشت زهرا” خبر داد و گفت: “در روزهای پایانی سال ۹۹ در فاصله زمانی حدود سه ماه بود که فوتی‌های کرونایی حول و حوش عدد بیست بود؛ حتی ۲۸ اسفند، یعنی روز پنجشنبه آخر سال، ۹ فوتی داشتیم. اما دیروز (روز شنبه ۱۴ فروردین) روز سخت و بدی را سپری کردیم و عدد ۵۸ را ثبت کردیم.”

نمایندگان مجلس ایران
جلسه علنی مجلس ایران پس از تعطیلات نوروز؛ در حالیکه تهران در وضعیت نارنجی قرار داشت

دستور لغو تورهای مسافرتی به ترکیه، برقراری پروازهای رفت و برگشت

سخنگوی وزارت کشور ایران امروز، سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه اعلام کرد که با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران قرار شده است که کلیه تورهای گردشگری به مقصد شهرهای ترکیه لغو شود.

ساعاتی پس از این تصمیم، حرمت‌الله رفیعی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، به خبرگزاری ایسنا گفت که هنوز دستوری در راستای لغو تورهای ترکیه و توقف فروش تورهای ترکیه به تشکل‌ها و آژانس‌های گردشگری نرسیده و فروش تورها به مقصد شهرها ترکیه ادامه دارد.

حسن ذی‌بخش ـ سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران هم از چنین مصوبه ای ابراز بی اطلاعی کرد اما گفت که هر زمان که چنین مصوبه ای ابلاغ شود هواپیمایی اقدام به لغو تورهای مسافرتی میکند و افزود: “اگر به دلیل کرونا پروازی کنسل شود، پول مردم عیناً باید عودت داده شود.”

او تاکید کرد که سازمان هواپیمایی “بر استرداد وجوه بلیت پروازهای کنسل‌شده به دلیل کرونا نظارت دارد.”

ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران همچنین از جمعیت هلال احمر ایران که مسئولیت کنترل مسافران ورودی در مرزها و فرودگاه‌ها به آن سپرده شده، خواست تا “نسبت به ارتقای مراقبت‌های بهداشتی” در مرزهای زمینی با ترکیه و فرودگاه‌ها و “تشدید کنترل دقیق” مسافران ورودی از کشور ترکیه در مرزهای زمینی و فرودگاه‌ها اقدام فوری کنند.

ترکیه از معدود کشورهایی است که ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به ویزا به آن سفر کنند و به دلیل سهولت و امکانات به نسبت ارزان تورهای تفریحی به مقصد شهرهای ترکیه به ویژه مناطق ساحلی مثل آنتالیا همیشه در ایران پرطرفدار بوده است.

آمار رسمی روزانه کرونا: مرگ ۱۷۴ بیمار و شناسایی ۱۷ هزار و ۴۳۰ بیمار جدید

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران از مرگ ۱۷۴ نفر و شناسایی ۱۷ هزار و ۴۳۰ بیمار جدید در شبانه روز گذشته خبر داد.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران مجموع جان باختگان کرونا در ایران به ۶۳ هزار و ۵۰۶ نفر و مجموع مبتلایان شناسایی شده به یک میلیون و ۹۶۳ هزار و ۳۹۴ نفر رسید.

به گفته خانم لاری، دو هزار و ۳۶۹ نفر از مبتلایان شناسایی شده طی شبانه روز گذشته در بیمارستان بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره وضعیت شهرها گفت که در حال حاضر ۸۸ شهرستان قرمز و ۱۳۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.

به گفته وی، همچنین ۱۹۸ شهر در وضعیت زرد و ۲۳ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

شهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز، ایلام، شهرکرد و زنجان از جمله مراکز استانی هستند که در روزهای گذشته و با افزایش شیوع کرونا به وضعیت قرمز تبدیل شده است.

line

وضعیت قرمز و نارنجی به چه معناست؟

وضعیت شهرها

بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت قرمز، بسیار پر خطر، به این معناست که ابتلای قطعی بیش از ۲۵ مورد در ۱۰۰ هزار نفر در روز و همه‌گیری رو به گسترش باشد. در این وضعیت همه مشاغل به جز شغل‌های ضروری باید تعطیل شوند.

پس از رنگ قرمز، رنگ‌های نارنجی، زرد و آبی قرار دارند: به این ترتیب که چهار نفر بستری در ۱۰۰ هزار نفر زرد، شش بستری در ۱۰۰ هزار نفر نارنجی و ۱۰ بستری در ۱۰۰ هزار نفر، قرمز محسوب می‌شوند.

رنگ‌بندی جدید با افزودن رنگ آبی به معنای وضعیت “کم‌خطر” از شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در سراسر ایران اعمال شد.

بر اساس مصوبه “ستاد ملی مقابله با کرونا” خروج خودروهای بومی از شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای غیر بومی به این شهرها ممنوع است.