یک‌سال پس از اعلام همه‌گیری کووید ۱۹ از سوی سازمان بهداشت جهانی و رکورد اقتصادی در سراسر دنیا، صادرات چین در ماه فوریه سال جاری میلادی نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۱۵۵ درصد افزایش یافت.

بر اساس آمارهای رسمی گمرک چین که در سایت آن منتشر شده است، در مجموع صادرات این کشور در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی، ۶۰.۶ درصد رشد نشان می‌دهد. در بخش واردات نیز آمارها حاکی از رشد ۱۷ درصدی است.

هنوز آمارهای تفصیلی گمرک چین که حاوی اطلاعات مربوط به تجارت با همه کشورها، از جمله ایران، منتشر نشده است.

اگرچه، صادرات چین به ایران در سال گذشته میلادی به ۸.۵ میلیارد دلار رسیده بود که نسبت به سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۱ درصد افت داشت و وارداتش از ایران نیز کمتر از نصف شده و به ۶.۴ میلیارد دلار سقوط کرده بود.

با این همه، آمارهای کلی گمرک چین اطلاعات مربوط به شرکای اصلی را در دو ماهه ابتدایی سال جاری میلادی منتشر کرده است.

ایران جزو شرکای اصلی چین نیست و سهم ایران در تجارت خارجی چین در سال گذشته میلادی تنها سه دهم درصد (سه هزارم) بوده است.

رشد «بیش از انتظار» اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰

صادرات چین به ایالات متحده آمریکا در ماه‌های ژانویه و فوریه بیش از ۸۷ درصد رشد نشان می‌دهد و به بیش از ۸۰ میلیارد دلار رسیده و وارداتش از این کشور نیز با افزایشی بیش از ۶۶ درصدی به ۲۹ میلیارد دلار رسیده است.

همچنین صادرات چین به اتحادیه اروپا ۶۳ درصد افزایش نشان می‌دهد و به حدود ۷۴ میلیارد دلار رسیده و وارداتش از این اتحادیه نیز یک سوم رشد داشته و به ۴۶ میلیارد دلار رسیده است.

بیش از یک چهارم کل تجارت خارجی چین با آمریکا و اتحادیه اروپا بوده است.

چین پارسال با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگ‌ترین شریک تجاری اروپا تبدیل شد و در دو ماهه ابتدایی سال نیز این رتبه را حفظ کرد.

این کشور در ماه‌های ابتدایی پارسال با شیوع گسترده ویروس کرونا مواجه شد، اما در ماه‌های انتهایی سال ۲۰۲۰ به رغم اوج‌گیری این بیماری در کشورهای غربی، وضعیت در چین تحت کنترل درآمد و تجارت خارجی کشور نیز به‌شدت رو افزایش گذاشت.

خبرگزاری رویترز نوشت که با توجه به بهبود وضعیت شیوع کرونا در چین، حتی شرکت‌های بزرگ تولیدی و تجاری تصمیم گرفتند تعطیلات سال نو چینی را نیز کار کنند؛ عاملی که در رشد ۱۵۵ درصدی صادرات کشور نسبت به فوریه پارسال نقش مهمی داشته است. تعطیلات سال نو چینی امسال از ۱۲ فوریه (بهمن ماه) شروع شد.

این گزارش افزایش تقاضای جهانی در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی را نیز در اوج‌گیری صادرات چین موثر دانسته است.

واردات چین نیز در دو ماه ابتدایی سال بیش از ۲۲ درصد نسبت به دور مشابه پارسال افزایش یافته و به بیش از ۳۶۵ میلیارد دلار رسیده است.

به این ترتیب، تراز تجاری کشور در ماه‌های ژانویه و فوریه مثبت ۱۰۳ میلیارد دلار شده است.