«طاق اتحاد» به فرمان کیم جونگ اون ویران شد

9

پیونگ‌یانگ بنای تاریخی مهمی را که در پایتخت به عنوان نمادی از آرزو و امید برای اتحاد و آشتی دو کره ساخته و نصب شده بود، تخریب کرد.

این اقدام به فرمان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی صورت گرفت که هفته گذشته کره جنوبی را «دشمن اصلی» کشورش خواند و تاکید کرد که چنین اتحادی دیگر امکان پذیر نیست.

تصاویر ماهواره‌ای از پیونگ یانگ که روز سه‌شنبه توسط یک رسانه آنلاین ناظر بر تحولات کره‌ شمالی منتشر شد نشان داد که بنای یادبود طاقی شکل موسوم به «طاق اتحاد» که به عنوان نماد امید برای اتحاد مجدد احتمالی دو کره پس از اجلاس تاریخی سران دو کشور در سال ۲۰۰۰ ساخته شده بود در جای خود دیده نمی‌شود.

با این حال، برخی خبرگزار‌ها از جمله رویترز اعلام کرده‌اند که قادر نیستند به صورت مستقل تخریب این بنای تاریخی را تایید کنند.

بنا به گزارش رسانه‌های رسمی کره شمالی، کیم جونگ اون در سخنان روز ۱۵ ژانویه خود در «مجلس عالی خلق» این کشور خواستار تخریب این بنا شده و دستور داده بود تا قانون اساسی به گونه‌ای اصلاح شود که کره جنوبی برای همیشه «دشمن اصلی» کشورش قلمداد و هرگونه تلاش در جهت اتحاد و یکپارچگی به کلی برچیده شود.

تنش‌ها در شبه جزیره کره به دنبال مانورهای مشترک نظامی ارتش کره جنوبی و ایالات متحده که در پاسخ به تهدید‌ها و آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی انجام می‌شود، شدت گرفته است.

پیونگ‌یانگ پس از شلیک‌های آزمایشی متعدد موشک‌های دور و میان‌برد رسما اعلام کرده است که برای یک «جنگ هسته‌ای» با دشمنان خود آماده است.