گروه طالبان گفته است که راه‌پیمایی‌ها و تظاهرات بعد از این مشروط است و اهداف و شعار‌های اعتراض‌ها باید از قبل مشخص باشد و با نیروهای امنیتی در میان گذاشته شود.

در نخستین اعلامیه وزارت داخله گروه طالبان آمده است که اعتراض‌ها و تظاهرات باید یک روز زودتر با نیروهای آنها شریک گردد و مجوز اعتراضات باید از وزارت عدلیه گروه طالبان گرفته شود.

در اعلامیه این گروه آمده است که آنها با متخلفین “برخورد قانونی” خواهند کرد. اما روشن نیست فعلا گروه طالبان پیرو کدام قانون هستند.

در ۲۴ روز گذشته که نیروهای نظامی طالبان وارد کابل شده‌اند، گروه‌های مختلف، به دلایل متعدد به خیابان‌ها آمدند و قدرت طالبان را به چالش کشیدند. زنان در راه‌پیمایی‌های سه هفته گذشته نقش فعال داشتند.

اسکندر کرمانی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید که طالبان با چالش جدی و جدید عیله قدرت خود روبرو شد‌ه‌اند که در دوره قبلی حکومت‌شان با آن برخورد نکرده بودند.

روز گذشته، شماری در کابل، هرات و مزارشریف علیه طالبان راه‌پیمایی اعتراضی کرده و شعار‌های “آزادی” و مرگ بر پاکستان” سر دادند.

در اعتراض‌های دیروز در هرات دست‌کم دو تن از معترضان کشته شده اند. روشن نیست که آنها در شلیک مستقیم افراد طالبان جان داده اند، و یا در شلیک‌های هوایی این گروه که برای متفرق کردن معترضان انجام داده بودند.

اعتراض‌های روز گذشته در کابل که بیشتر شرکت‌کنندگان آن ظاهرا زنان و دختران بودند، با برخورد خشونت‌آمیز طالبان روبرو شد. معترضان علیه آنچه مداخله آشکار پاکستان در جنگ برای تصرف پنجشیر می‌دانند، به خیابان‌ها آمده بودند.

ویدئوهایی که از این اعتراضات مخابره شده، زنانی را نشان می‌دهد که با آنکه افراد گروه طالبان آن‌ها را لت‌ و کوب می‌کنند و با شلیک هوایی تلاش می‌کنند آنها را متفرق سازند، اما به اعتراض‌های خود ادامه می‌دهند.

شماری از روزنامه‌نگاران روز گذشته در حالی که جریان اعتراض‌ها در کابل را پوشش می‌دادند یا بازداشت شدند یا مورد لت‌وکوب قرار گرفتند.

مزارشریف

منبع تصویر، SM

تجمع اعتراضی زنان در مزارشریف