طالبان به بی‌بی‌سی فارسی تأیید کرده که به نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران دعوت نشده است. اما گفته‌اند که این نشست برای افغانستان موثر خواهد بود.

قرار است چهارشنبه (۲۷ اکتبر)، وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در نشست تهران که به صورت مجازی برگزار می‌شود شرکت کنند. نماینده دولت روسیه هم در این نشست حضور خواهد داشت.

سفارت ایران در کابل در توییتی گفته که دستور کار این جلسه، ادامه گفتگوها درباره آینده افغانستان خواهد بود: “دومین نشست کشورهای همسایه افغانستان+روسیه، روز چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ در تهران و به میزبانی ج.ا.ایران برگزار خواهد شد. دور نخست نشست مذکور به صورت مجازی و به میزبانی پاکستان ۱۷ شهریور برگزار شده بود. دستور کار این اجلاس ادامه مذاکرات و گفتگوها درباره آینده افغانستان خواهد بود.”

گزارش‌ها درباره به رسمیت شناختن دولت طالبان در میان رسانه‌های ایرانی موضوع حساسیت برانگیزی شده است.

اخیرا روزنامه محافظه کار جمهوری اسلامی چاپ تهران، احتمال به رسمیت شناختن حکومت طالبان از سوی ایران را “لکه ننگی در تاریخ بر پیشانی نظام جمهوری اسلامی” خوانده است.

روزنامه کیهان که نزدیک به رهبر ایران است، پیش از روی کارآمدن طالبان، از آنچه که “تغییر” این گروه در مقایسه با سالها قبل که طالبان در افغانستان برسر کار بود، صحبت کرده بود؛ موضعی که به خاطر آنچه که منتقدان “تطهیر طالبان” نامیدند، خبرساز شد.

به گفته داوود قاریزاده، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، عدم دعوت طالبان به نشست تهران شاید به دلیل همین نگرانی‌ها باشد بدین معنی که درحالی که هیچ کشوری هنوز دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است، دعوت آنها به تهران بالقوه می‌تواند پیام‌های اشتباهی را به منتقدین در داخل و خارج بفرستد.

به گفته او همچنین نشست تهران با آنچه که اخیر در مسکو برگزار شد و هیاتی از طالبان نیز در آن شرکت کرد متفاوت است؛ از آنجا که نشست روسیه در ادامه همان روندهای قبلی مذاکرات بوده که طالبان هم درآنها شرکت کرده بود و با نشست تهران به طور ماهوی متفاوت است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان کشورهای همسایه افغانستان را تشویق می‌کند که به صورت جمعی طالبان را به رسمیت بشناسند.

نشست تهران یک هفته پس از نشستی در مسکو به عنوان “فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان” که با حضور نمایندگان طالبان و نمایندگان ده کشور از جمله روسیه، چین، ایران، هند و پاکستان برگزار شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قبلا گفته بود که به رسمیت شناختن طالبان زود است، پس از نشست مسکو گفت که این کشور طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج می‌کند.