طالبان در کابل یک اداره حکومتی جدید را اعلام و محمد حسن آخوند را به عنوان “رئیس‌الوزرا”، عبدالغنی برادر را به عنوان معاون اول و عبدالسلام حنفی را به عنوان معاون دوم این اداره معرفی کرده است.

طالبان در کابینه موقت خود وزارت امور زنان را حذف و وزارت امر به معروف و نهی از منکر را اضافه کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، روز سه شنبه در نشست خبری در پایتخت افغانستان تشکیل این اداره جدید و اعضای کابینه آن را اعلام کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش گفته این کشور نگران ترکیب کابینه معرفی شده است اما افزود آمریکا قضاوت خود را بر اساس عملکرد طالبان تنظیم خواهد کرد.

فرحان حق سخنگوی سازمان ملل هم بعد از اعلام کابینه طالبان، در نیویورک به خبرنگاران گفت که فقط یک “راه حل فراگیر که از طریق مذاکره به دست آمده موجب صلح پایدار در افغانستان خواهد شد.”

محمد حسن آخوند که به “رئیس‌الوزرا” منصوب شده است در حکومت گذشته طالبان در دهه ۱۹۹۰ میلادی معاون وزیر امور خارجه این گروه بود و در سال‌های اخیر به عنوان رئیس شورای رهبری گروه طالبان کار ‌می‌کرد.

نام او در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارد و سراج الدین حقانی، وزیر کشور/داخله در فهرست فراری های اف بی آی بوده است.

آقای مجاهد گفت که این یک اداره سرپرست است و برای رسیدگی به نیازهای فوری حکومتداری تشکیل شده است.

از طرف دیگر، جبهه مقاومت ملی افغانستان با صدور بیانیه ای این اقدام طالبان را “نامشروع”، “غیرقانونی” و “نماد بارز دشمنی این گروه با مردم افغانستان” دانسته است.

این جبهه همچنین از سازمان ملل متحد و سایر کشورها و نهادها خواسته است که از همکاری دیپلماتیک و سیاسی با طالبان خودداری کنند.

خبر تشکیل کابینه طالبان درحال اعلام می شود که بعد از فراخوان احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی برای “قیام عمومی”، صدها زن و مرد در شهرهای مختلف در داخل و خارج افغانستان به خیابان‌ها آمدند و شعار “آزادی، آزادی” سر دادند.

طالبان برای متفرق کردن این معترضان در کابل که به “دخالت پاکستان در امور افغانستان” هم اعتراض داشتند، تیر هوایی شلیک کرده اند.

با این حال خبرگزاری فرانسه به نقل یک پزشک گزارش می دهد که در جریان تظاهراتی در شهر هرات در غرب کشور دو نفر به ضرب گلوله کشته و هشت نفر زخمی شدند.

آمریکا به پرسش بی بی سی فارسی در مورد برخورد طالبان با این اعتراضات واکنشی نشان نداده است.

پایان پست Twitter, 1

رئیس شبکه حقانی سرپرست وزارت داخله

براساس اعلام سخنگوی طالبان، محمد یعقوب مجاهد، فرزند ملا عمر رهبر پیشین گروه به عنوان سرپرست وزارت دفاع، سراج‌الدین حقانی، رئیس شبکه حقانی به عنوان سرپرست وزارت داخله/کشور، امیر خان متقی، به عنوان سرپرست وزارت خارجه و هدایت‌الله بدری، به عنوان سرپرست وزارت مالیه/دارایی تعیین شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد گفت: “ما می‌دانیم که مردم افغانستان منتظر دولت جدید هستند. عوامل جنگ در کشور از بین رفته است و هموطنان از امنیت برخوردار شده‌اند و برای اولین بار زمینه تشکیل یک حکومت اسلامی فراهم شده است.”

طالبان سه هفته پیش کنترل کابل و بیشتر مناطق افغانستان را بدست گرفت و اعلام کابینه موقت گام مهم در تشکیل دولت طالبان پنداشته می‌شود.

ابتدا انتظار می‌رفت عبدالغنی برادر، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر، مسئولیت رهبری حکومت جدید طالبان را به عهده داشته باشد.

Presentational grey line