طالبان در قراردادی ۲۵ ساله، استخراج نفت در آمودریا را به چین سپرد

4

سرپرست وزارت معادن حکومت طالبان می‌گوید قراردادی میان کابل و یک شرکت چینی برای استخراج نفت از حوزه آمودریا در شمال این کشور امضا شد.

مقام‌های طالبان در یک کنفرانس خبری با اعلام این مطلب تاکید کردند این قرارداد با شرکت نفت و گاز آسیای مرکزی سین کیانگ امضا شده است.

این نخستین قرارداد بزرگ استخراج در افغانستان با یک کشور خارجی از زمانی است که طالبان قدرت را در این کشور به دست گرفته است.

این قرارداد همچنین نشان می‌دهد که چین بر مشارکت اقتصادی با حکومت تحت رهبری طالبان تاکید دارد. این در حالیست که بیشتر کشورهای جهان در خصوص به رسمیت شناختن حکومت طالبان و حتی همکاری با کابل اجتناب می‌ورزند.

وان یو سفیر چین هم که در این کنفرانس خبری حضور داشت در خصوص این همکاری گفت: «قرارداد نفت آمودریا یک پروژه مهم بین چین و افغانستان است.»

چین هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته اما منافع قابل توجهی در این کشور دارد و سرمایه‌گذاری قاببل توجهی در پروژه کمربند راه خود انجام داده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر اعلام کرد که طبق قرارداد شرکت چینی سالانه ۱۵۰ میلیون دلار در افغانستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. او همچنین اضافه کرده که این قرارداد ۲۵ ساله است و شرکت چینی طی سه سال آینده ۴۵۰ میلیون دلار در افغانستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

مجاهد می‌گوید قرار است حکومت طالبان در این پروژه ۲۰ درصد مشارکت داشته باشد و این میزان ممکن است تا ۷۵ درصد نیز افزایش یابد.

این بیانیه یک روز پس از آن منتشر می‌شود که طالبان اعلام کرده نیروهایش هشت عضو داعش را که در حمله ماه گذشته به هتل محل اقامت تاجران چینی در کابل دست داشتند، کشته است.

شرکت ملی نفا چین در سال ۲۰۱۲ قراردادی را با دولت قبلی افغانستان برای استارح نفت در حوزه آمودریا در استان‌های شمالی فاریاب و سرپل امضا کرده بود. در آن زمان میزان نفت خام موجود در آمودریا حدود ۸۷ میلیون بشکه تخمین زده بودند.