گروه طالبان در واکنش به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در افغانستان هشدار داده که مجبور خواهیم شد به این حملات “عکس‌العمل نشان بدهیم.”

دیشب، ساعاتی قبل از دیدار محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در کاخ سفید هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی مواضع طالبان در شمال افغانستان را هدف قرار دادند.

به گزارش فاکس نیوز به نقل منابع وزارت دفاع آمریکا ارتش ایالات متحده دو حمله هواپیماهای بدون سرنشین را علیه مواضع طالبان در شمال افغانستان انجام داده است.

این دو حمله در ولایت‌های بغلان و قندوز انجام شده و در آن شماری از جنگجویان طالبان کشته شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با انتشار خبرنامه‌ای گفته که این گروه بمباردمان بعضی ولایات افغانستان را از سوی هواپیماهای آمریکایی محکوم می‌کند.

در این خبرنامه آمده که “چنین اعمال تحریک‌کننده زمینه عکس‌العمل را مساعد می‌سازد و نیروهای خارجی باید روی خروج خود از افغانستان متمرکز باشند و در جنگ دخالت نکنند.”

نیروهای آمریکایی پیش از این نیز چندین بار مواضع نیروهای طالبان را به ویژه در ولایت هلمند و قندهار در جنوب افغانستان بمباران کرده بودند.

غني

یکی از مفادهای توافقنامه دوحه کاهش خشونت در افغانستان بود. دولت افغانستان و متحدان بین‌المللی آن بارها طالبان را متهم کرده که خشونت‌ها را در یک سال گذشته افزایش داده است.

در همین حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان به هر یک از ۶۵۳ خلبان نیروهای هوایی ارتش افغانستان ۵۰ هزار افغانی (حدود ۶۰۰ دلار) مساعدت کرده است.

در متن حکمی که رئیس جمهوری افغانستان امضا کرده، آمده است که این مبلغ به منظور حمایت و قدردانی از دستاوردها و فداکاری‌های خلبانان نیروهای هوایی “در مبارزه علیه دشمنان کشور” به آنها اهدا می‌شود.

مساعدت به خلبانان ارتش از کد ۹۱ یا بودجه احتیاطی ریاست جمهوری افغانستان پرداخت خواهد شد.

در روزهای گذشته جنگ شدیدی بین نیروهای امنیتی افغانستان و گروه طالبان در ولسوالی‌های این کشور جریان داشته است.

نیروهای هوایی افغانستان نقش اثرگذاری در جنگ علیه طالبان دارند.

ارتش افغانستان در روزهای اخیر نوارهای ویدیویی را منتشر می‌کند که نشان می‌دهد هواپیماهای ارتش افغانستان مواضع طالبان را آماج قرار می‌دهند.

آتش گرفتن خانه‌های غیرنظامیان، بازارها و اماکن عمومی

بازار اندخوی
تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آتش گرفتن کامل بازار اندخوی در ولایت جوزجان در نبردهاست

در شبانه‎روز گذشته جنگ در ولسوالی‌های اندخوی ولایت فاریاب، غورک ولایت قندهار، میزانی ولایت زابل، میرزکه ولایت پکتیا و تاله و برفک ولایت بغلان جریان داشت.

دولت افغانستان گفته ولسوالی‌های تاله و برفک ولایت بغلان در شمال و میرزکه ولایت پکتیا در شرق کشور را از طالبان پس گرفته است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ادعا کرده که طالبان تمام زیربناها از جمله ساختمان ولسوالی، مکتب‌ها و شفاخانه این ولسوالی را تخریب کرده‌اند.

طالبان اما ادعای دولت افغانستان در مورد به دست آوردن ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان را بی‌اساس خوانده است.

جنگ در ولایت شمالی فاریاب نیز آرام نگرفته است. دیشب در بازار شهر اندخوی جنگ شدیدی در گرفت که از اثر آن خانه‌های مردم و بازارها آتش گرفتند.

خیزش مردمی‌
در روزهای اخیر گزارش‌ها و تصاویر فراوانی از خیزش‌های مردمی در ولایت‌های مختلف افغانستان علیه طالبان منتشر شده است

عبدالاحد ایلبیک، عضو شورای ولایتی فاریاب به بی‌بی‌سی گفت دیشب دو بار ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان دست به دست شد.

به گفته او اکنون مرکز این ولسوالی در دست طالبان است و نیروهای امنیتی به شهر شبرغان عقب‌نشینی کرده‌اند.

رقم دقیق تلفات در این ولسوالی روشن نیست و آنتن‌های مخابراتی در این ولسوالی نیز از کار افتاده است.

آقای ایلبیک گفته اکنون تنها پشتون‌کوت و شهر میمنه فاریاب در دست طالبان نیست و تمام ولسوالی‌های دیگر را طالبان گرفته‌اند.

سید عارف جان، یکی از باشندگان ولسوالی اندخوی به بی‌‌بی‌سی گفت اکنون بازار این ولسوالی در دست طالبان است و تمام نیروهای امنیتی از این منطقه بیرون شده‌اند.

او گفت در جنگ دیشب نزدیک به ۶۰ فروشگاه و خانه آتش گرفته، اما این جنگ هیچ تلفات جانی نداشته است.

طالبان اعلام کرده‌اند که در شبانه‌روز گذشته ولسوالی غورک ولایت قندهار در جنوب و دو ولسوالی شیوار و سیاه گرد ولایت پروان در مرکز کشور را به دست آورده‌اند.

شورای نظامی ولایت قندهار تأیید کرده که یک پایگاه ارتش افغانستان در ولسوالی غورک ولایت قندهار را با تمام تجهیزات نظامی آن به محل دیگری منتقل کرده و عکس‌هایی که از بازار ولسوالی غورک در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که دکان‌های این بازار در میان شعله‌های آتش می‌سوزند.

گروه طالبان ادعا کرده‌اند که تلفات سنگینی بر نیروهای امنیتی وارد کرده است. از آنطرف، وزارت دفاع افغانستان هم اعلام کرده که ۲۴۸ طالب را کشته و ۱۳۷ تن دیگر از اعضای طالبان را زخمی ساخته است.