با عقب‌نشینی و از بین رفتن مقاومت ارتش افغانستان، دو شهر راهبردی هرات و قندهار در شبانه روز گذشته به تصرف شورشیان طالبان درآمد و انتظار می‌رود پایتخت افغانستان نیز به زودی با هجوم شبه نظامیان اسلام‌گرا روبه‌رو شود.

یک مقام دفاعی آمریکا دو روز پیش با استناد به گزارش نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده پیش‌بینی کرده بود طالبان طی یک ماه یا حداکثر سه ماه آینده، بتوانند کابل را تصرف کنند.

در یک هفته گذشته مراکز ۱۵ ولایت افغانستان به دست طالبان سقوط کرده است و پیشروی آنها سریع‌تر از آن‌چه تصور می‌شد، ادامه دارد. طالبان هم‌اکنون حدود دو سوم افغانستان را در کنترل خود دارد.

غلام حبیب هاشمی، عضو شورای ولایتی هرات، در گفت‌وگوی تلفنی با رویترز ضمن اشاره به تسلط طالبان بر سومین شهر بزرگ افغانستان با حدود ۶۰۰ هزار نفر جمعیت، هرات فعلی را به «شهر ارواح» و «خط مقدم جبهه» تشبیه کرده است. به‌گفته او، ساکنان هرات یا در منازل خود پنهان شده‌اند یا از شهر گریخته‌اند.

با نزدیک‌تر شدن نیروهای طالبان به کابل، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنج‌شنبه اعلام کرد برای کمک به تخلیه و بازگرداندن کارمندان سفارت این کشور در کابل، سه هزار نیروی نظامی را به‌طور موقت به افغانستان اعزام می‌کند؛ تصمیمی غیرمنتظره که از بی‌اعتمادی ایالات متحده به توانایی ارتش افغانستان برای ایستادگی در برابر پیشروی طالبان حکایت دارد.

تا پیش از این، واشینگتن امیدوار بود که نیروهای امنیتی افغانستان بتوانند در برابر نزدیک شدن شورشیان به پایتخت مقاومت بیشتری به خرج دهند.

وزارت خارجه آمریکا در عین حال اعلام کرده است که سفارت این کشور در کابل به‌رغم کاهش تعداد پرسنل، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.a