در حالی که هزاران نفر به شدت در تلاشند تا از افغانستان خارج شوند، طالبان می‌گویند مسئول هرج و مرج در فرودگاه کابل نیستند.

یکی از سخنگویان طالبان گفته است که قدرت‌های غربی باید برنامه بهتری برای بیرون بردن مردم می‌داشتند.

پروازهای تخلیه افراد از فرودگاه کابل که روز جمعه به حال تعلیق درآمده بود، مجددا از سرگرفته شده.

اما مردم در خیابان‌های اطراف فرودگاه کابل ازدحام کرده اند و ترافیک شدید است. افراد واجد شرایط خروج، تلاش می‌کنند به پروازشان برسند و دچار مشکل هستند.

آمریکا برای انتقال شماری از شهروندان آمریکایی مستقر در هتلی که فقط دویست متر از فرودگاه فاصله داشت، به استفاده از هلیکوپتر متوسل شده است.

پنتاگون می گوید که با سه فروند هلیکوپتر، ۱۶۹ شهروند آمریکا را به فرودگاه کابل منتقل کرده است.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که این افراد در هتل بارون در حدود ۲۰۰ متری فرودگاه بودند اما قادر به نزدیک شدن به در ورودی فرودگاه نبودند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده که روند تخلیه افراد تا پایان ماه اوت تکمیل خواهد شد اما اذعان کرده که ممکن است افراد بیشتری جان خود را از دست بدهند.

طالبان سعی می کنند جمعیت حاضر در اطراف فرودگاه را کنترل کنند و از روز یکشنبه دست کم دوازده نفر کشته شده اند.

جو بایدن: طالبان قول داده به آمریکایی‌ها اجازه بدهد به فرودگاه کابل بروند

رئیس‌جمهوری آمریکا که با انتقادهای فزایند‌ه‌ای روبه‌روست، شب گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که کشورش با طالبان در تماس است و این گروه قول داده به آمریکایی‌ها اجازه دهد برای خروج از افغانستان به فرودگاه کابل بروند.

ساعتی پیش از سخنرانی او، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو گفته بود که ایست‌های بازرسی طالبان و جمعیت زیاد خارج از فرودگاه، بسیاری از افراد واجد شرایط خروج را برای رسیدن به هواپیماها با مشکل روبه رو کرده است.

.
هواپیمای آلمانی برای تخلیه افراد در فرودگاه کابل

وی همچنین گفت واشنگتن متعهد است افغان‌هایی را که به نیروهای ائتلاف کمک کرده‌اند از افغانستان خارج کند.

در همین حال، لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده به گروهی از اعضای کنگره گفته که نیروهای طالبان آمریکایی هایی که قصد فرار به سوی فرودگاه بین المللی کابل داشته اند را مورد ضرب و جرح قرار داده اند.