سخنگو و عضو گروه مذاکره‌کننده طالبان در مذاکرات صلح افغانستان در مصاحبه‌ای اعلام کرده است تا زمانی‌که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، از سِمت خود کناره‌گیری نکند و یک دولت جدید توافقی در کابل تأسیس نشود، دستیابی به صلح و آتش‌بس ناممکن خواهد بود.

سهیل شاهین در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس تاکید کرد طالبان نمی‌خواهد قدرت را به‌صورت یکدست در انحصار داشته باشد.

این سخنگو افزود آن‌ها وقتی اسلحه‌های خود را زمین خواهند گذاشت که یک دولت جدید مورد توافق همه طرف‌های درگیر در کابل تشکیل شود و دولت اشرف غنی کنار برود.

طالبان می‌گوید ۹۰ درصد نواحی مرزی افغانستان را در اختیار دارد

همزمان با نزدیک شدن به خروج کامل نظامیان آمریکا و ناتو از خاک افغانستان، یک سخنگوی دیگر طالبان روز پنج‌شنبه ۳۱ تیر ماه در مصاحبه با یک رسانه روسی ادعا کرده بود که این گروه ۹۰ درصد از مرزهای افغانستان از جمله مناطق هم‌مرز با ایران را به تصرف خود درآورده‌ است. درستی این ادعا هنوز به‌طور مستقل قابل تایید نیست.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز به‌تازگی در نشستی خبری، با اشاره به کنترل نیمی از مناطق روستایی افغانستان از سوی طالبان گفت که آن‌‌ها در حال تلاش برای قطع ارتباط مراکز جمعیتی کشور از دولت مورد حمایت غرب در کابل هستند.

ژنرال مارک مِیلی، روز ۳۰ تیرماه در جمع خبرنگاران در پنتاگون گفت که طالبان نیمی از ۴۱۹ وُلسوالی (شهرستان) افغانستان را در اختیار دارد، اما با وجود فشارها بر حومه ۱۷ مرکز ولایت از ۳۴ مرکز ولایت در افغانستان، تاکنون موفق نشده است هیچ‌یک از ‌این مراکز را به تصرف درآورد.

او احتمال تصاحب کامل قدرت در افغانستان به‌دست شبه‌نظامیان اسلام‌گرای طالبان را رد نکرد.

طالبان طی دو ماه اخیر و در آستانه خروج کامل نیروهای خارجی از خاک افغانستان، بخش گسترده‌ای از مناطق روستایی این کشور را تصرف کرده و همچنان نیز در حال پیشروی است.

بنابر برآوردهای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، از آغاز سال میلادی جدید و همزمان با تشدید درگیری‌ها در خاک افغانستان، ۲۷۰ هزار غیرنظامی دیگر در این کشور آواره شده‌اند و با در نظر گرفتن جمعیت آواره پیشین، در حال حاضر، شمار آوارگان این کشور به بیش از سه و نیم میلیون نفر می‌رسد.