طالبان چهار زندانی ایرانی را به جمهوری اسلامی تحویل دادند

4

مقام‌های محلی طالبان در استان هرات روز چهارشنبه، ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن)، اعلام کردند چهار تن از شهروندان ایران را که در افغانستان زندانی بودند به مقام‌های تهران تحویل دادند.

شیر احمد مهاجر، رئیس ارتباط خارجه طالبان برای استان هرات، به «ندای بلوچ» گفت زندانیان دو زن و دو مرد بودند که نیروهای طالبان آن‌ها را به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و فرار از منزل بازداشت کردند.

او افزود این زندانیان بر پایه تفاهم تبادل زندانی میان جمهوری اسلامی و طالبان به ایران منتقل شدند.

اما خبرگزاری ایرنا وابسته به دولت جمهوری اسلامی ایران، گزارش داد سه نفر از محکومان ایرانی در زندان‌های طالبان به ایران منتقل شده‌اند.

خبرگزاری باختر، که زیر نظر طالبان اداره می‌شود، نیز اعلام کرد ضیاء احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان، در پیامی ویدیویی گفت جمهوری اسلامی ایران ۱۸۰ زندانی افغان را در گذرگاه اسلام‌قلعه استان هرات به حکومت طالبان تحویل داده است.

او افزود تا کنون ۱۳۳۱ افغان از زندان‌های ایران به افغانستان منتقل شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تاکنون در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

در حکومت پیشین افغانستان، زمانی که زندانیان افغان از جمهوری اسلامی ایران منتقل می‌شدند، نخست هیئتی پرونده‌هایشان را بررسی می‌کرد. سپس، شماری از آن‌ها از بند رها می‌شدند و شماری هم‌زمان حبسشان را بر اساس قوانین افغانستان سپری می‌کردند.

اما طالبان در مورد چگونگی برخورد با زندانیان منتقل شده از جمهوری اسلامی ایران توضیحی نداده‌اند.

در اسفند سال گذشته، مولوی شمس‌الدین شریعتی، دادستان کل طالبان، در راس هیئتی به ایران سفر کرد. طالبان گفته بودند که این هیئت درباره وضعیت زندانیان و روند انتقال آن‌ها به افغانستان با مقام‌های جمهوری اسلامی گفت‌وگو خواهد کرد.

پس از آن سفر، زندانیان افغان در ایران در چند نوبت به مقام‌های طالبان در گذرگاه اسلام‌قلعه سپرده شدند.

در سال‌های گذشته، برخی از شهروندان افغان که در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران زندانی بودند، از بدرفتاری، ضرب و جرح، و شکنجه به دست زندانبان‌ها شکایت داشتند. شمار زیادی از مهاجران افغان به اتهام قاچاق مواد مخدر در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران زندانی‌اند.