هیات منصفه‌ای در آمریکا به سازمان‌دهندگان یک تجمع مرگبار راستگرایان افراطی در اوت سال ۲۰۱۷ دستور پرداخت ۲۵ میلیون دلار خسارت داده است.

افراد مدعی‌علیه در چهار مورد از شش مورد شکایت بر سر خونریزی در راهپیمایی “اتحاد راست‌ها” در شارلوتزویل، در ایالت ویرجینیا، مسئول شناخته شدند.

نه نفر از مجروحان در آن روز، از سازمان دهندگان آن راهپیمایی شکایت کرده بودند و استدلال می کردند که این گروه برای ارتکاب خشونت با انگیزه نژادی توطئه کرده اند.

در آن روز وقتی یک نئونازی اتومبیل خود را به میان جمعیت مخالفان برگزاری آن تظاهرات راند، یک زن کشته شد و ده ها نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش رسانه های آمریکایی کل خساراتی که متشاکیان باید بپردازند ۲۵ میلیون دلار است.

هیات منصفه به پرداخت ۵۰۰ هزار دلار خسارات تنبیهی علیه ۱۲ مدعی‌علیه و پراخت یک میلیون دلار از سوی پنج سازمان برتری طلب سفیدپوستی رای داد.

به علاوه هیات منصفه به پرداخت ۲۵۰ هزار دلار غرامت به دو شاکی و پرداخت ۲۰۰ هزار دلار از سوی چند نفر از کسانی که از آنها شکایت شده بود رای داد.

همچنین راننده خودروی آن حادثه مرگبار به پرداخت مجموعا ۱۲ میلیون دلار خسارت محکوم شد.

در شکایت علیه این افراد آمده بود که سازمان دهندگان آن راهپیمایی “تصاویر هولوکاست، برده داری، عصر جیم کرو (قوانین جدایی نژادی) و فاشیسم را با خود به شارلوتزویل آوردند.”

براساس متن شکایت “آنها همچنین سلاح های نیمه خودکار، پیستول، چماق، میله، وسایل زرهی، سپر و مشعل با خود همراه داشتند.”

ریچارد اسپنسر از متشاکیان بود

منبع تصویر، GETTY IMAGES

ریچارد اسپنسر از متشاکیان بود

چندین چهره برجسته در جریان های ملی‌گرای سفیدپوستی و راست افراطی طرف این دعوی بودند.

جیسون کِسلر از سازمان دهندگان اصلی آن راهپیمایی و ریچارد اسپنسر که در آن تظاهرات سخنرانی کرد جزو این افراد هستند.

آن دعوی عمدتا با تکیه بر یک قانون سال ۱۸۷۱ تنظیم شد که بعد از جنگ داخلی آمریکا برای حفاظت از سیاهپوستان در برابر کوکلاکس کلان ها وضع شده بود.

این قانون به مدعیان خصوصی اجازه می دهد کسانی را که به اعتقاد آنها مرتکب نقض حقوق مدنی شده اند تحت پیگرد قرار دهند، به این شرط که بتوانند ثابت کنند توطئه ای در کار بوده است.

وکلای شاکیان، داده های زیادی را از جمله از پست ها در شبکه های اجتماعی و محاوره های اینترنتی برای اثبات ادعای خود جمع آوری کردند.

راهپیمایی سال ۲۰۱۷ راست افراطی در اعتراض به برداشتن مجسمه یکی از فرماندهان ایالات جدایی طلب جنوبی (کنفدراسیون) برگزار می شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا بعد از آن تظاهرات گفت که “آدم های خیلی خوبی در هر دو طرف” حضور داشتند که به خاطر آن به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. او در همان سخنرانی گفت که نئونازی ها و ملی گرایان سفیدپوست “باید کاملا محکوم شوند.”

در آن روز جیمز الکس فیلدز اتومبیل خود را به جمعیتی که در مخالفت با تظاهرات راست افراطی تجمع کرده بودند کوبید و هِدِر هایر ۳۲ ساله را کشت. او در ماه ژوئن ۲۰۱۹ به حبس ابد محکوم شد.

توضیح صدا، ریشه تنش‌های نژادی در آمریکا چیست؟