«طرح اتحادیه اروپا برای گسیل سه کشتی جنگی به دریای سرخ»؛ ایتالیا به ائتلاف ضدحوثی‌ها نمی‌پیوندد

2

همزمان با آغاز حملات آمریکا و بریتانیا به حوثی‌ها، مقام‌های ایتالیایی می‌گویند که ترجیح می‌دهند خود را درگیر این مناقشه نکنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دولتی در ایتالیا با اعلام این مطلب اضافه کرده که رم ترجیح می‌دهد سیاست آرامی را در قبال تحولات دریای سرخ پی بگیرد. این منبع که به دلیل حساسیت موضوع نخواسته نامش فاش شود همچنین گفت که دولت ایتالیا برای شرکت در هر اقدام نظامی به حمایت پارلمان نیاز دارد و تصویب سریع آن غیر ممکن است.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که این کشور و بریتانیا چندین هدف را در یمن از هوا و دریا مورد حمله قرار داده‌اند در حالیکه کشورهای دیگری چون هلند، استرالیا، کانادا و بحرین نیز حمایت لجستیکی و اطلاعاتی ارائه کرده‌اند.

حملات شبانه آمریکا به حوثی‌های یمن پاسخی بود به حملات مکرر این گروه یمنی به کشتی‌ها در دریای سرخ که یکی از شلوغ‌ترین خطوط تجاری دریایی جهان به شمار می‌رود.

حوثی‌ها از ابتدای حملات اسرائيل به نوار غزه با حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ وعده داده‌اند تا زمانی که حضور نظامی اسرائيل در نوار غزه پایان نیابد به حملات خود ادامه خواهند داد.

تصمیم ایتالیا در حالی رسانه‌ای شده که پیشتر هم گیدو کروستو، وزیر دفاع این کشور گفته بود حملات حوثی‌ها باید بدون آغاز جنگ جدید در منطقه متوقف شود.

 ایتالیا در ماه دسامبر اعلام کرد که یک کشتی نیروی دریایی خود را به دنبال درخواست‌های مالکان کشتی به دریای سرخ می‌فرستد اما این کشور در ماموریت تحت رهبری آمریکا علیه حوثی‌های یمن مشارکت نکرده است.

اتحادیه اروپا قصد دارد دست‌کم سه کشتی جنگی به دریای سرخ گسیل کند

در همین حال اتحادیه اروپا قصد دارد با راه‌اندازی یک ماموریت جدید و اعزام کشتی‌های جنگی به دریای سرخ، از کشتی‌ها در مقابل حملات و تهدیدات حوثی‌های یمن حفاظت نماید.

در سندی که یورونیوز آن‌را مشاهده کرده سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز ۱۰ ژانویه پیشنهاد کرده که تا اوایل ماه آینده، دست‌کم سه کشتی جنگی با قابلیت‌های چند ماموریتی به آبهای منطقه گسیل شود.