دولت بایدن طرح هایی را برای گسترش تولید انرژی بادی در آب های ساحلی آمریکا اعلام کرده است که می تواند به نصب توربین در سراسر سواحل این کشور منجر شود.

دب هالند وزیر کشور آمریکا روز سه شنبه گفت که هفت ناحیه در دو ساحل شرقی و غربی و خلیج مکزیک برای احداث مزارع باد در چند آینده به مناقصه گذاشته خواهد شد.

این طرح درحالی اعلام می شود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، برای کاهش اتکای کشور به سوخت های فسیلی و گسترش اقتصاد متکی بر انرژی های سبز می کوشد.

کارشناسان می گویند که آقای بایدن برای نائل آمدن به اهداف خود در زمینه تغییر اقلیم باید گام های زیادی بردارد.

تاسیسات موسوم به “مزارع باد” بخشی از طرح آقای بایدن برای تولید ۳۰ گیگاوات برق از این منبع طبیعی تا سال ۲۰۳۰ هستند؛ میزانی که برای تامین برق ده میلیون خانه کافی است.

این کوچکتر از هدف ۴۰ گیگاواتی بریتانیا و هدف ۷۳ گیگاواتی چین در مدت زمان مشابه است.

کاخ سفید تابستان امسال به اولین مزرعه باد تجاری در آمریکا مجوز داد که قرار است در ساحل جزیره “مارتاز وینه یارد” در ماساچوست احداث شود.

خانم هالند گفت: “برای پیش بردن طرح های دولت برای مقابله با تغییر اقلیم، ایجاد شغل هایی با حقوق خوب، و تسریع روند انتقال به آینده ای متکی بر انرژی های پاک تر، وزارت کشور یک نقشه بلندپروازانه را تشریح می کند.”

انتظار می رود این طرح که نیازمند تایید دولت های ایالتی، محلی و گروه های محیط زیست است با واکنش منفی برخی جوامع ساحل نشین و ماهیگیری روبرو شد.

شرکت های ماهیگیری تجاری استدلال کرده اند که این پروژه های بادی در نزدیکی سواحل می تواند صید گونه های دریایی را سخت کند. برخی گروه های حفاظت از محیط زیست هم می ترسند که توربین های بزرگ هزاران پرنده را بکشد و بر حیات آبزیان تاثیر منفی بگذارد.

مزرعه باد بلاک آیلند در نزدیکی سواحل رود آیلند در شمال شرق آمریکا
، مزرعه باد بلاک آیلند در نزدیکی سواحل رود آیلند در شمال شرق آمریکا

اگر معلوم شود که این نواحی بالقوه برای ساخت مزارع باد تاثیری منفی بر حیات وحش، گردشگری، فعالیت های نظامی یا سایر خدمات تجاری دارد، احتمالا از فهرست خط خواهند خورد.

اعلامیه جدید دولت بایدن درحالی منتشر می شود که کنفرانس اقلیمی سازمان ملل به نام “کاپ ۲۶” قرار است روز ۳۱ اکتبر در گلاسگو آغاز شود.

جهان در عصر صنعتی ۱.۲ درجه سانتیگراد گرمتر شده است و اگر دولت ها تصاعد گازهای گلخانه ای را به شدت کاهش ندهند روند افزایش دما ادامه خواهد یافت.

در تحولی دیگر وزارت انرژی آمریکا گفت که تحقیقات در مورد آثار زیانبار توربین های بادی بر حیات وحش را گسترش خواهد داد.

جنیفر گرانهولم وزیر انرژی گفت: “برای آنکه ساکنان نواحی ساحلی فواید بهره داری از باد در نزدیکی سواحل را ببینند، باید مطمئن شویم که این پروژه ها با لحاظ کردن سلامت اکوسیستم های اطراف اجرا می شود.”