ناصر موسوی‌لارگانی، یکی از نمایندگان امضا کننده طرحی به نام “صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک” که هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته، می‌گوید که نگهداری حیوان در مجتمع‌های مسکونی باعث “بیماری و رعب و وحشت می‌شود.”

آقای موسوی لارگانی که نماینده فلاورجان است در پاسخ به سوال خبرگزاری ایسنا گفت که این طرح را در پی “اعتراضات شدید مردم به نگهداری حیوانات در مجتمع‌های مسکونی امضا کرده است.”

آقای موسوی لارگانی توضیح داده که ممکن است برخی از حیواناتی که نگهداری می‌شوند “ترس و وحشت ایجاد نکنند اما خطر بیماری دارند.”

این در حالی است که حیوانات خانگی در صورتی که تحت نظر دامپزشک باشند بیماری مشترکی با انسان ندارند و در بسیاری از نقاط جهان از برخی از حیوانات از جمله سگ‌ها برای کمک به کودکان بیمار و ایجاد آرامش و شادی در آنها استفاده می‌شود.

این طرح بیش از یک دهه است که در مجلس ایران مطرح شده است و هنوز فقط در حد یک طرح مقدماتی است.

در همین خصوص آقای موسوی لارگانی توضیح داده که این طرح “سالهاست در مجلس مطرح بوده ولی همیشه این موضوع مطرح می‌شد که در حال حاضر ضرورت ندارد و کارهای ضروری دیگری هست.”

نماینده مجلس ایران

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر، ناصر موسوی لارگانی، یکی از نمایندگان امضا کننده طرحی به نام “صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک”

این نماینده مجلس ایران افزود که “اینطور نیست که فردا صبح در دستور کار مجلس قرار گیرد و قانون شود.”

به گفته این نماینده مجلس این طرح بیشتر مربوط به مجتمع‌های مسکونی و پارک‌های عمومی و او فکر نمی‌کند که “این طرح برای روستائیان و دامداران که داشتن سگ نگهبان برایشان ضروری، محدویتی ایجاد کند.”

از چند روز پیش که خبر اعلام وصول این طرح مطرح شده واکنش‌های زیادی در پی داشته است.

  • شما اگر ویدیویی از حیوانات خانگی‌تان دارید و در واکنش به این صحبت‌ها ضبط کرده‌اید برای ما بفرستید: پیامگیر تلگرام ما BBCShoma

سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ایران موضوع تصویب این طرح را “شایعه” خواند و گفت که این طرح “متن نوشته شده توسط یک نماینده با امضای چند نفر دیگر از همکاران است و حتی در کمیسیون‌های تخصصی هم بررسی نشده است.”

او در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت تاکید کرد که “مجلس تا کنون چنین طرح یا طرح مشابهی را در دستور کار نداشته است.”

از روز ۲۵ آبان، کارزار آنلاینی خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران در مخالفت با این طرح تشکیل شده است.

امضا کنندگان در مخالفت با تصویب “طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک”، خواهان جرم زدایی از عنوان نگهداری از حیوانات اهلی و خانگی مثل گربه و سگ شدند.

در این کارزار خواسته شده که پیش از تصویب چنین طرحی از نظرات کارشناسان مطلع و آگاه استفاده شود و چارچوب تخصصی‌تر برای نگهداری و پرورش حیوانات تصویب کنند.

جزئیات طرح: کروکودیل و مار در ردیف سگ و گربه

در صورت تصویب این طرح چهار ماده به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم- تعزیرات) اضافه خواهد شد.

بر اساس آنچه که از این طرح منتشر شده در یکی از این مواد، حیوانات خانگی چون گربه و سگ و خرگوش را در ردیف مار و کروکودیل قرار دادند.

در ماده ۶۸۸ مکرر ۱ این طرح آمده: “واردات، تولید، تکثیر، پرورش، خرید و فروش، حمل و نقل و گردانیدن اعم از پیاده و یا با وسیله نقلیه و نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک، از قبیل: کروکودیل (تمساح)، لاک‌پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و سایر حیوانات نجس‌العین و میمون ممنوع ” است.

ضبط حیوان و جریمه معادل ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری که سالانه توسط دولت تعیین می‌شود، مجازات تعیین شده است.

در بخش دیگری از این طرح آمده که خودروهایی که در آن حیوانات حمل شوند، برای مدت سه ماه توقیف میشوند.

بر اساس این طرح مشاورین املاک موظف خواهند شد که ممنوعیت نگهداری حیوانات را در قراردادهای اجاره خانه قید کنند.

طراح این طرح که به امضای ۷۵ نفر از نمایندگان مجلس رسیده است، مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم است.

به رغم مخالفت مسئولان حکومت ایران با نگهداری از حیوانات خانگی اهلی به ویژه سگ، در سال‌های اخیر نگهداری از سگ رواج بیشتری پیدا کرده است.

پیشتر چاپ و انتشار آگهی‌های مربوط به نگهداری، خرید و فروش، و غذای حیوانات خانگی ممنوع، در ایران ممنوع شده و بارها خبرهای برخورد پلیس با افرادی که در حال گرداندن سگ خود در خیابان یا پارک بودند منتشر شده است.

توضیح ویدئو، ممنوعیت سگ گردانی در تهران؛ دوستی وفادار یا دشمنی خطرناک؟