محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سومین سالگرد خروج آمریکا از توافق نامه هسته ای، مسوولیت احیای برجام را متوجه ایالات متحده دانسته است.

آقای ظریف شنبه با انتشار پیامی در توییتر با اشاره به گفت وگوهای احیای برجام در وین نوشت: ”سه سال پیش در چنین روزی، یک دلقک بی آبرو تعهدات آمریکا نسبت به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرد. امروز رییس جمهوری ایالات متحده باید تصمیم بگیرد که آیا آمریکا می خواهد به بی قانونی ادامه دهد یا این که قانون را اجرا کند. ”

آقای ظریف در ادامه نوشت‌:‌ ”مسوولیت با آمریکاست، نه ایران. ”

این سخنانی در حالی منتشر شد که روز گذشته جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا گفته بود نمی داند ایران تا چه حدی در گفت و گوهای احیای برجام جدی است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز پیش تر گفته بود دولت جو بایدن در مذاکرات وین جدیت خود برای احیای توافق هسته‌ای با ایران را نشان داده اما هنوز نمی‌داند که آیا ایران هم حاضر است متقابلا اقدامات لازم را انجام دهد یا نه؟

پایان پست Twitter, 1

پیش از انتشار سخنان آقای ظریف در توییتر، حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته بود که از نظر او تحریم ها از هم اکنون پایان گرفته و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هم تلاش کشورش برای رسیدن به توافق با ایران را تایید کرده است.

این سخنان همزمان با دور چهارم مذاکرات هسته ای در وین بیان شده است.

انریکه مورا، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به طور مشترک با عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران ریاست جلسات کمیسیون مشترک برجام را بر عهده دارد، گفته است ضرب‌الاجلی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود ندارد، اما او احساس اضطرار می کند.

آقای مورا در توییتر نوشت:‌ “زمان به نفع ما نیست. خوشحالم که می بینم همه هیات ها از جمله ایران و ایالات متحده می گویند که این حس را دارند”.

از سوی دیگر، عباس عراقچی در گفت و گو با شبکه ان اچ کی ژاپن از احتمال تمدید توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد.

آقای عراقچی که هفته پیش با رافایل گروسی، مدیرکل آژانس دیدار کرده بود، ابراز امیدواری کرد که پیشرفت کافی در مذاکرات وین حاصل شود و نیازی به تمدید توافق با آژانس وجود نداشته باشد.

مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است اگر تا سوم خرداد مذاکرات احیای برجام به نتیجه نرسد، طبق قانون لغو تحریم ها دوربین های آژانس بین المللی انرژی اتمی در مراکز هسته ای ایران خاموش می شود.

اشاره او به توافق موقت سه ماهه‌ای است که اوایل اسفند بین ایران و آژانس و همزمان با کاهش نظارت های بازرسان آژانس در ایران، به دست آمد.

قرار است در صورتی که تحریم های آمریکا علیه ایران رفع شود، بازرسان به محتوای این دوربین ها دست پیدا کنند در غیر این صورت ایران گفته است که اطلاعات دوربین ها را پاک خواهد کرد.