وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه سوم اسفند در یک مصاحبه‌ تلویزیونی گفت که پس از لغو تحریم‌ها توسط آمریکا و بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام)، انتظار می‌رود دولت جو بایدن در ازای خسارت «یک تریلیون دلاری» اقتصاد ایران، «غرامت» پرداخت کند.

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه «پرس تی وی»، وابسته به رادیو و تلویزیون حکومتی ایران، تاکید کرد: «آمریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد، مگر این‌که تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند».

او افزود: «به دلیل سیاست‌های آمریکاست که دارایی‌های ما در کره جنوبی و ژاپن بلوکه شده‌اند. این رویکرد باید تغییر کند. اما دولت بایدن همچنان به مسدود کردن پول ایران برای خرید واکسن کووید ١٩ ادامه می‌دهد».

وزیر امور خارجه ایران، با انتقاد از عملکرد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا را «دنبال‌کننده» سیاست‌های دولت ترامپ خواند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، با خروج از برجام در اردیبهشت ۹۷ در چارچوب راهبرد «فشار حداکثری»، تحریم‌های گسترده و شدیدی علیه ایران وضع کرد.

با این حال، دولت وی بارها اعلام کرد که آمریکا مذاکره با ایران برای دستیابی به توافقی جامع‌تر در زمینه پرونده هسته‌ای، برنامه موشکی و نقش منطقه‌ای تهران است، پیشنهادی که مقام‌های جمهوری اسلامی آن را رد کردند.

دولت جو بایدن نیز از زمان آغاز به کار خود بارها اعلام کرده است تا زمانی‌که ایران به طور کامل تعهدات برجامی خود را اجرا نکند، آمریکا برای رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام اقدام نخواهد کرد.

بخشی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا با عنوان «حمایت از تروریسم» در مورد برخی نهادهای مهم مالی و اقتصادی جمهوری اسلامی از جمله بانک مرکزی، صنایع فلزی، خودرو و همچنین کشتی‌سازی، صنعت پتروشیمی و شرکت‌های بیمه اعمال شده است.

علاوه‌بر این،‌ ده‌ها فرد حقیقی و حقوقی وزیر اطلاعات، وزیر نفت، بنیاد مستضعفان و رئیس‌ آن، سفیر ایران در عراق، زندان‌های اوین، ارومیه، عادل‌آباد شیراز، وکیل‌آباد مشهد و همچنین قضات دادگاه نوید افکاری تنها شماری از فهرست متنوع افراد و نهادهای جمهوری اسلامی هستند که در دولت دونالد ترامپ به دلایلی همچون نقض حقوق بشر، همکاری با سپاه پاسداران، اشاعه تروریسم و فعالیت‌های سایبری مشمول تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند.

در همین حال، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در نامه‌ای به شورای امنیت موضع دولت دونالد ترامپ درباره فعال شدن مکانیسم ماشه و احیا تمامی تحریم‌ها علیه ایران را پس گرفت.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش، به این اقدام آمریکا هم واکنش نشان داد و اصطلاح «مکانیسم ماشه» را ساخته آمریکا خواند و افزود: «چنین چیزی اصلا در برجام وجود ندارد».

او تاکید کرد که پس گرفتن درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه از شورای امنیت، امتیاز به ایران محسوب نمی‌شود.

وزیر خارجه ایران با اشاره به تحولات هسته‌ای ایران از زمان خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: «ایران اکنون ذخیره اورانیوم بیشتری دارد، هرچند که ما هیچ‌کس را تهدید نمی‌کنیم و تنها از حق خود استفاده می‌کنیم».

او همچنین با اشاره به سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران گفت: «ما چیزی برای پنهان کردن نداریم» و «هرگز به دنبال ساخت تسلیحات نبوده و نیستیم».