ظریف: ترامپ آمریکا را به انزوا کشانده است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در یک مصاحبه در شبکه سی‌ان‌ان گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، این کشور را به انزوا کشانده است.

آقای ظریف گفت که خیلی عجیب بود آقای ترامپ ریاست جلسه‌ای را به عهده بگیرد و همه با او مخالف باشند.

اشاره آقای ظریف به ریاست جلسه شورای امنیت است که آمریکا در حال حاضر رئیس دوره ای آن است. آقای ترامپ در زمان حضورش در نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در جلسه شورای امنیت نیز شرکت و سخنرانی کرد.

وزیر خارجه ایران گفت که اروپایی‌ها از اینکه یک عضو دائم شورای امنیت (آمریکا) یک قطعنامه شورای امنیت را زیرپا گذاشته و بقیه را هم تهدید می‌کند که در صورت اعمال آن تحریم می‌شوند، خشنود نیستند.

اشاره‌ آقای ظریف به قطعنامه ۲۲۳۱ است که توافقنامه هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی (برجام) را تایید کرده است.

مجری سی‌ان‌ان به وزیر خارجه ایران گفت که ایران نمی‌تواند بدون آمریکا هیچ معامله‌ای انجام دهد. آقای ظریف گفت که اروپایی‌ها تعهد داده‌اند که در این خصوص خود با آمریکا معامله کنند.

ابراز تاسف عراق از تعطیلی کنسولگری آمریکا در بصره
پومپئو به کری: برجام شکست خورد، رهایش کن
آقای ظریف حضور ایران در کشورهای منطقه را طبیعی خواند و گفت: “اینجا محل و منطقه ماست.” او گفت که این آمریکا در منطقه ما دارد ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی می‌کند.

او بدون نام بردن “یک کشور منطقه” را مورد انتقاد قرار داد که به یمن حمله می‌کند.

آقای ظریف درباره اینکه آیا ایران پشت تهدیدات کنسولگری آمریکا در بصره بوده است، گفت که ایران هم مجبور شده کنسولگری خود را در بصره جابه‌جا کند. او گفت که آمریکا “باید دست از تهدید کشورها بر دارد.”

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد که کنسولگری خود در بصره را به دلایل امنیتی موقتا تعطیل کرده است.

وزارت خارجه آمریکا علت این تصمیم را حملات اخیر به ساختمان این کنسولگری در جریان ناآرامی‌های بصره عنوان کرد. حملاتی که آمریکا می‌گوید با پشتیبانی سپاه قدس ایران صورت گرفته است.

آقای ظریف در ادامه اظهار خود در سی ان ان به حضور جان بولتن و رودی جولیانی از چهره های سرشناس دست راستی آمریکا و حامی آقای ترامپ در جمع مجاهدین خلق انتقاد کرد و گفت نزدیکان آمریکا در جمع این گروه “تروریستی” حاضر شده و به ازای دریافت پول سخنرانی می‌کنند.

آقای ظریف درباره دیدارش با جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، گفت که او سعی داشت من را متقاعد کند ایران در برجام بماند.

او همچنین گفت که دیدار با آمریکا نباید فقط فرصتی برای عکس گرفتن باشد. آقای ظریف گفت که “قبلا ما یک عکس گرفتیم به همراه یک قرارداد.” اشاره او به برجام بود.

وزیر خارجه ایران گفت که کشورش همیشه آماده مذاکره است. اما مذاکره “با کشورهایی که سر حرفشان می‌ایستند.” او ادامه داد: “اما آمریکا نشان داده که غیرقابل اعتماد است.”

انتقاد ظریف از پومپئو
آقای ظریف همچنین در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس گفت که وزیر خارجه آمریکا اشتباهات زیادی در قبال ایران انجام داده است.

او مایک پومپئو را مورد نقد قرار داد و گفت وزیر خارجه آمریکا شاید لحن شدیدی داشته باشد اما منطقی نیست.

آقای ظریف در پاسخ به اتهام‌ مایک پومپئو که گفته بود ایران کشوری است که هولوکاست را انکار می‌کند، با اطمینان گفت که هولوکاست اتفاق افتاده است. او گفت: “البته که اتفاق افتاده و کلی آدم بی‌گناه هم (در جریان آن ) کشته شده‌اند.” او ادامه داد: “اما این دلیل نمی‌شود که دیگرانی را از سرزمینشان منع کنند. یا در سرزمین دیگران شهرک‌سازی کنند.”

اشاره آقای ظریف به درگیری‌های قدیمی بین اسرائیل و فلسطین است. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، پیشتر دولت آمریکا را با آلمان نازی مقایسه کرده بود که یهودیان را در جریان هولوکاست کشته است.

مجری شبکه سی‌بی‌اس از آقای ظریف پرسید چطور ممکن است شما از احترام متقابل صحبت کنید و چنین اتهامی را متوجه آمریکا کنید؟ آقای ظریف در پاسخ گفت: “اگر شما توهین‌های آقای ترامپ را مقایسه کنید، حرف‌های آقای روحانی حتی نزدیک نیست به حرف‌های آقای ترامپ.”

مجری سی‌بی‌اس در این لحظه آقای ظریف را زیر فشار گذاشت که خطاب کردن “نازی” به آمریکا بسیار اتهام سنگینی است. آقای ظریف هم سعی کرد که در پاسخ با اشاره به همدردی ایرانی‌ها با آمریکایی‌ها در دوره حملات یازده سپتامبر گفت همین ایرانی‌ها نمی‌توانند برای دیدن فرزندان و نوه‌هایشان به آمریکا بیایند. او گفت همین دولت آمریکا “بدون دلیل توافقی را زیر پا گذاشته (برجام) که سال‌ها روی آن کار شده بود.” آقای ظریف ادامه داد: “آقای ترامپ تمام ایرانی‌ها را تروریست خطاب کرد.”

You may also like...