محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید دولت جو بایدن باید بسرعت برای احیای برجام اقدام کند وگرنه با رسیدن دوران انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، تحول خاصی تا اواخر سال آینده رخ نخواهد داد.

آقای ظریف در اندیشکده “مرکز سیاست‌گذاری اروپایی” در بروکسل گفت: “اروپایی‌ها به سازش عادت دارند اما ایران و آمریکا نه. آمریکایی‌ها به تحمیل کردن عادت دارند ما به مقاومت. بنابراین الان وقت آن است که با هم کنار بیاییم و به برجام برگردیم.”

وزیر خارجه ایران گفت او تغییری در سیاست اعمال حداکثر فشار تفاوتی بین دولت‌های جو بایدن و دونالد ترامپ نمی‌بیند ومذاکرات به پیش گفتگو نیاز ندارند چون آمریکا تقاضاهای “بی‌ربط” دارد.

علاوه بر این، “محدودیت زمانی هم وجود دارد چون وقتی ما وارد دوره انتخابات شویم دولت در حال تحویل دادن قدرت است و نمی‌تواند هیچ کار مهمی انجام دهد و بعد باید تقریبا شش ماه صبر کنیم.”

وزیر امور خارجه ایران مجددا از آمریکا خواست با لغو تحریم‌ها برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) اقدام کند و گفت ایران به آنچه امضا کرده‌ پایبند است.

طرف‌های غربی برجام بارها از اقدامات ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ایش ابراز نگرانی کرده‌اند.

ایران پس از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، به مروز ذخایر اورانیوم کم‌تر‌غنی‌شده خود را به بیش از ده برابر حد مجاز در توافق هسته‌ای افزایش داد، غنی‌سازی بیست درصدی را از سر گرفت و بازرسی‌های آژانس را کاهش داد.

اکنون ایران و آمریکا هر دو منتظرند تا طرف مقابل گام نخست را برای ازسرگیری مذاکرات بردارد.

ایران اجرای کامل تعهدات برجامی را به لغو تحریم‎های یک‌جانبه ایالات متحده مشروط کرده است. آمریکا نیز بازگشت ایران به این تعهدات را شرط برداشتن تحریم‌ها کرده است، از جمله پایان دادن به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم