مراسم مذهبی تاسوعا و عاشورا و پخش نذری در حالی در سراسر ایران برگزار شده است که افزایش شمار جان‌باختگان از کرونا و پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها و فشار بر کادر درمان وضعیت نگران کننده‌ای را ایجاد کرده است.

روز پنجشنبه ۲۸ مرداد، همزمان با مراسم عاشورا و تعطیلی رسمی در ایران، وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که با مرگ ۵۶۴ بیمار طی شبانه روز گذشته، شمار کلی جان باختگان از کرونا در این کشور از ۱۰۰ هزار نفر گذشته است و به ۱۰۰ هزار و ۲۵۵ نفر رسید.

بررسی‌های بی‌بی‌سی فارسی نشان می‌دهد از آغاز همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ تا نیمه تابستان امسال، حدود دویست هزار نفر بیشتر از میانگین مدت مشابه سال‌های قبل از شروع همه‌گیری فوت کرده‌اند.

پیشتر، ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران هم گفته بود که آمار واقعی فوت شدگان دو برابر رقمی است که از سوی این وزارتخانه اعلام می‌شود.

وزارت بهداشت ایران همچنین از شناسایی ۳۱ هزار و ۲۶۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ خبر داد و اعلام کرد که از این تعداد ۴ هزار و ۶۰۳ نفر از آنها بستری شدند.

پخت و توزیع غذای نذری در حسینه ای در اصفهان
پخت و توزیع غذای نذری در حسینه‌ای در اصفهان

نذری کپسول اکسیژن بدهید

کادر درمان و سیستم درمانی در ایران به شدت تحت فشار است و گزارش‌ها از ایران حاکی از کمبود اکسیژن، دارو و حتی تخت بیمارستانی است.

محمدرضا بهرامی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم با اشاره به کمبود و مشکل تامین اکسیژن به خبرگزاری ایسنا گفت: روزانه ۳۰۰ نفر در قم درخواست کپسول اکسیژن دارند و در لیست انتظار هستند.

آقای بهرامی به محدود بودن کپسول اکسیژن و همچنین مراکز شارژ کپسول اکسیژن اشاره کرد. او خواهان کمک خیرین و “نذر نفس و اهدا کپسول اکسیژن” به هلال احمر شد.

مداحی محمود کریمی در مراسم شب عاشورا در پادگان ۰۶ ارتش با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران
مداحی محمود کریمی در مراسم شب عاشورا در پادگان ۰۶ ارتش با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران

درخواست محاکمه مسئولان اوضاع وخیم کنونی

همزمان سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را مسئول اوضاع “وخیم ” کرونا در این کشور معرفی کرده و از ایران خواسته هرچه سریع‌تر در تامین واکسن برای همه مردم اقدام کند. امروز جمعی از فعالان سیاسی و مدنی هم در بیانیه‌ای خواستار محاکمه مسئولان این وضعیت شدند.

ستاد ملی مقابله با کرونا ایران در تصمیمی دیرهنگام و پس از اینکه آمار رسمی کرونا به طور پیاپی شکسته شد، از روز شنبه ۲۳ مرداد تعطیلی ۵ روزه سراسری را تصویب کرد.

پیشتر وزیر بهداشت ایران خواستار تعطیلی یکپارچه دو هفته‌ای شده بود که این ستاد با آن مخالفت کرده بود.

همزمان روز شنبه ۲۳ مرداد ماه، مصطفی نیلی، لیلا حیدری، محمدرضا فقیهی و آرش کیخسروی از وکلا، و مریم افرافراز و مهدی محمودیان فعالان مدنی و سیاسی بازداشت شدند که خانم حیدری بعد از چند ساعت آزاد شد.

مصطفی نیلی، لیلا حیدری، محمدرضا فقیهی و آرش کیخسروی از وکلا، و مریم افرافراز و مهدی محمودیان
مصطفی نیلی، لیلا حیدری، محمدرضا فقیهی و آرش کیخسروی از وکلا، و مریم افرافراز و مهدی محمودیان فعالان مدنی و سیاسی روز شنبه ۲۳ مرداد ماه بازداشت شدند که خانم حیدری بعد از چند ساعت آزاد شد؛ گزارش شده که آنها در پی شکایت از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی به اتهام “کوتاهی در خرید به موقع واکسن و مهار کرونا” بوده‌اند

در حال حاضر ۳۵۹ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

گزارش‌ها از ایران حاکیست که اکثر جاده‌ها به مقصد شمال ایران پرتردد بوده و بسیاری بدون توجه به موج پنجم شیوع کووید ۱۹ در ایران، اقدام به سفر تفریحی همزمان مراسم عزاداری محرم هم در سراسر ایران برگزار شده است.

در تصاویر منتشر شده از پخش نذری، افراد ماسک زده اند اما فاصله اجتماعی لازم برای جلوگیری از شیوع کرونا رعایت نمی‌شود.

مراسم تعزیه در مرکز تهران ظهر عاشورا؛ ازدحام جمعیت اطراف این محل کاملا مشهود است
مراسم تعزیه در مرکز تهران ظهر عاشورا؛ ازدحام جمعیت اطراف این محل کاملا مشهود است

سازمان هلال احمر ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که “پانزدهمین محموله واکسن کرونا” حاوی یک میلیون و ۱۱۰ هزار دوز واکسن وارد فرودگاه بین المللی تهران شده و به وزارت بهداشت تحویل داده شده است.

واردات واکسن از چین به ایران توسط هلال احمر انجام می‌شود و این سازمان میگوید که در مجموع تاکنون ۱۵ محموله شامل ۱۷ میلیون و ۶۰ هزار دوز واکسن کرونا توسط ۱۷ پرواز به ایران منتقل شده است.

ایران یکی از پایین ترین آمارهای واکسیناسیون کرونا در جهان را دارد. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران زمستان سال گذشته ورود واکسن ساخت بریتانیا و آمریکا را ممنوع اعلام کرد اما رسانه های ایران می گویند این واکسن ها در مقیاسی محدود توسط بخش های غیردولتی وارد شده و با قیمت های گزاف به متقاضیان تزریق می شود.