عاطفه احمدی، عضو تیم ملی اسکی ایران، به آلمان پناهنده شد

Screen Shot 2023-01-28 at 5.17.22 PM

عاطفه احمدی، پرچمدار ایران در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن و نفر اول اسکی زنان ایران، به آلمان پناهنده شد.

سایت «خبر ورزشی» روز شنبه، هشتم بهمن، این خبر را به عنوان «شنیده‌ها» نقل کرد و نوشت: «این ملی‌پوش ۲۲ ساله اسکی ایران چند روز پیش با هدف آمادگی جهت حضور در مسابقات جهانی فرانسه به این کشور سفر کرد، اما قصد شرکت در این مسابقات به همراه دیگر اعضای تیم ملی اسکی ایران را ندارد و به آلمان اعلام پناهندگی کرده است.»

اما عاطفه احمدی خود در گفت‌وگو با شبکه ایران اینترنشنال این خبر را تایید کرد.

خانم احمدی در سال ۱۳۹۹ اعلام کرده بود که فدراسیون اسکی برای تضمین بازگشت اعضای تیم ملی از مسابقات جهانی و عدم اعلام پناهندگی آن‌ها، ضمانت‌نامه دو میلیاردی از او و سایر اعضای تیم گرفته است.

در سال‌های گذشته درخواست پناهندگی ورزشکاران ایرانی از سایر کشورها افزایش یافته، اما همزمان با سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در ایران در ماه‌های گذشته این درخواست در بین ورزشکاران زن و مردی که سابقه عضویت در تیم‌های ملی ایران را داشته‌اند، بیشتر شده است.

محمد نامجو مطلق، کشتی‌گیر صاحب‌نام ایرانی که اخیرا به آلمان درخواست پناهندگی داده است، در گفت‌‌وگوی اختصاصی با رادیوفردا از افزایش فشارهای فدراسیون و نهادهای مختلف حکومتی به دلیل حمایت ورزشکاران از مردم و انتقاد از سرکوب اعتراضات خبر داده بود.

شمار زیادی از ورزشکاران به دلیل این حمایت‌ها در حال حاضر ممنوع‌الخروج شده‌اند و کسانی که امکان حضور در رقابت‌های جهانی را می‌یابند تحت تدابیر شدید نیروی‌های امنیتی امکان‌ شرکت در مسابقات را می‌یابند.

کاهش امید و انگیزه، دخالت مقامات ورزشی در زندگی خصوصی ورزشکاران، اجبار از طرف مسئولان ورزشی برای رعایت خط‌مشی سیاسی و مذهبی حکومت و فشار شدید اقتصادی، از مهم‌ترین دلایل کوچ ورزشکاران ایرانی است.