عبدالله عبدالله در سخنرانی در نشست مشترک از جامعۀ بین المللی خواست که دربارۀ بحران بی‌سابقۀ انسانی در افغانستان بی‌تفاوت نمانند و “به طالبان در مورد صلح پیام واضح بدهند.”

او گفت که طالبان تعهد به تسریع مذاکرات را “نقض کردند و جنگ و خشونت را تشدید بخشیدند و حملات تهاجمی خود را به شهرها را آغاز کردند.”

عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان برای نشست سه روزه، با حضور نمایندگان کشورهای منطقه و آمریکا، روسیه و چین به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

محمد نعیم، سخنگوی طالبان در دوحه نیز گفت که هیات پنج نفری به ریاست مولوی حنفی، معاون دفتر سیاسی طالبان در دوحه در این گفتگو شرکت می‌کنند.

زلمی خلیلزاد نیز برای شرکت در این نشست به دوحه رفته است.

آقای عبدالله گفت: “در نتیجۀ گفت‌وگوهای فشرده با طالبان روی قضایای اساسی بحث کردیم و تأکید نمودیم تا موضوع محوری حل سیاسی و دست‌یافتن به صلح جامع و همه‌شمول باشد، اما طالبان آماده‌ بحث روی قضایای اساسی نشدند.”

طالبان خواهان رهایی سایر زندانیان شده، اما به گفته او “پیش از این رهایی زندانیان به روند صلح و قطع جنگ و خشونت کمک نکرده است.”

آقای عبدالله گفت: “هزاران تن تروریست” وارد افغانستان شده‌اند و علیه مردم ما می‌جنگند.

او افزود”ما آماده هستیم که به بحران جاری نقطه پایان بگذاریم. اما ادامه‌ وضعیت فعلی و ابهام در بحث صلح دیگر برای مردم ما قابل قبول نیست و در باره‌ ادامه این تلاش‌های بی‌ثمر و یک‌جانبه سوال‌های جدی دارند.”

هیات‌های کشورهای شرکت کننده خواهان از سرگیری سریع مذاکرات صلح، قطع عاجل خشونت‌ها، تشکیل حکومت همه شمول و دست‌یافتن به راه حل سیاسی شدند.

طالبان در یک هفته اخیر حملات‌شان را به شهرها آغاز کرده‌اند و مرکز چند ولایت از جمله، تخار، نیمروز، جوزجان، قندوز و سرپل را در تصرف خود در آورده‌اند.

در این نشست نمایندگان ویژه صلح برای افغانستان از کشورها منطقه‌ای هم شرکت دارند. قرار است، نشست‌ها با حضور نمایندگان کشورهایی مانند، آمریکا، چین، روسیه، قطر، هند، پاکستان و ایران برگزار شود.

همچنین در بیانیه‌ای که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده آمده است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان هم برای شرکت در این دور گفت‌وگوها به قطر رفته و بر روی طالبان به منظور توقف حملات نظامی آنها فشار خواهد آورد..

امروز در دوحه قطر؛ زلمی خلیلزاد با جان آرنولد، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان (سمت راست) و محمد صدیق، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان صحبت می‌کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است که نشست‌های مختلف منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای از قبل برنامه ریزی شده برای سه روز ادامه خواهد یافت. نخستین نشست امروز (سه شنبه ۱۹ اسد/مرداد ) برگزار خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که سرعت حملات نظامی گروه طالبان که در نتیجه آن غیرنظامیان در میان جنگ دو طرف گیر کرده‌اند و همچنین ادعاهای نقض حقوق بشر باعث نگرانی شدید شده است.

نزدیک به ۲۰ روز پیش، آقای عبدالله در مذاکرات فشرده‌ای با گروه طالبان شرکت کرد، ولی این نشست سه روزه بدون هیچ نتیجه‌ای ملموسی پایان یافت و قرار شد هر دو هیأت، گفت‌وگوها را ادامه دهند.

اعضای هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان شامل سعادت نادری، وزیر دولت در امور صلح آقای عبدالله را همراهی می‌کنند.

در نتیجه افزایش خشونت‌ها در روزهای اخیر نقاط مختلف ولایت افغانستان میان دولت و گروه طالبان دست به دست می‌شود. طالبان توانسته اند کنترل ولایاتی مانند تخار، جوزجان، سرپل، نیمروز و قندوز را به دست بگیرند.

هزارها خانواده از ولایت مختلف آواره و بیجاشده‌اند. امروز دولت افغانستان از ملل متحد و نهادهای دیگر بین‌الملل خواستار کمک فوری به بیجاشدگان شد.

ملل متحد همچنین از کشته شدن ده‌ها کودک در چند روز اخیر خبر داده است.کابل

نیروهای دولت همراه با نیروهای مردمی، توانسته اند در برابر “وضعیت غیرمترقبه” مقاومت کنند.